Artykuły z kategorii

Już w najbliższą sobotę (23 listopada 2013 roku) profesjonalni kucharze, uczniowie i inni amatorzy kulinarnych zmagań spotkają się podczas VIII edycji konkursu „Smaki Warmii, Mazur oraz Powiśla na stołach Europy”.

 

Do konkursu zgłoszono 18 produktów i 8 potraw m.in. wiejski pasztet z królika, ser twarogowy z Warmii, Mazur i Powiśla, staropolski gulasz z polędwicy jagnięcej z warzywami w sosie pomidorowym, pieczone żeberka w kapuście.

 

Głównym celem przedsięwzięcia jest zebranie unikatowych przepisów kulinarnych z obszarów wiejskich  województwa warmińsko-mazurskiego, opublikowanie ich w broszurze „Smaki Warmii, Mazur oraz Powiśla na stołach Europy” oraz promocja jedynych w swoich rodzajów produktów i potraw specyficznych dla dziedzictwa kulinarnego naszego regionu.

 

Areną zmagań są pracownie gastronomiczne Zespołu Szkół nr 6 im. Macieja Rataja w Ełku. Od godz.10 zapraszamy na bezpośrednią transmisję z tego wydarzenia (TUTAJ).

 

Kolejne transmisje „na żywo” odbędą się podczas finałów subregionalnych w Szczytnie (30 listopada w Zespole Szkół nr 2 im. Jędrzeja Śniadeckiego) oraz w Olsztynie podczas finału konkursu (14 grudnia w Zespole Szkół Gastronomiczno-Spożywczych). 

 

Konkurs organizowany jest od 2006 r. we współpracy z Warmińsko-Mazurską Izbą Rolniczą i Centrum Europe Direct. W roku 2008 została zmieniona jego formuła. Przedmiotem konkursu oprócz POTRAW zostały też PRODUKTY. W ciągu VII edycji oceniono 181 POTRAW i 273 PRODUKTY.

 

Organizatorami przedsięwzięcia są: samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza oraz Centrum Informacji Europe Direct Warmia
i Mazury.