Artykuły z kategorii

Dzieło Kopernika W roku jubileuszu 540. rocznicy urodzin i 470. śmierci wielkiego astronoma, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie przygotowało edukacyjne przedsięwzięcie poświęcone jego życiu i działalności.


Impreza ma charakter rodzinnych spotkań z życiem i działalnością wielkiego astronoma. Jej celem jest przybliżenie postaci najwybitniejszego mieszkańca olsztyńskiego zamku – Mikołaja Kopernika, który w latach 1516 - 1521 pełnił funkcję administratora dóbr wspólnych kapituły.


Wakacyjne czwartki odbędą się jeszcze 18 i 25 lipca oraz 1 i 8 sierpnia w godz. 10-15. W tych dniach dla swoich gości muzeum przygotowało niecodzienne atrakcje. Jedną z nich jest zwiedzanie zamku z... astronomem, w którego postać wciela się olsztyński aktor Marian Czarkowski. W programie czwartków przewidziano także: konkursy, pokazy walk rycerskich oraz przedstawienia teatralne przygotowane przez Teatr Form Niezależnych Korzunowicz. W czasie każdego spotkania prowadzone będą warsztaty edukacyjne poświęcone innej sferze zainteresowań i działalności Mikołaja Kopernika: astronomii, ekonomii, medycynie, działalności administracyjnej i strategicznej.


 
Najbliższe spotkanie (18 lipca):
Podróż po nieboskłonie
Tradycyjnie jeden z Wakacyjnych Czwartków jest poświęcony dziedzinie najbliższej sercu Kopernika, czyli astronomii. Wspólnie z Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym Muzeum przygotowało specjalne pokazy, przybliżające warsztat pracy astronoma. Będzie można dowiedzie się jak działało astrolabium i do czego służyło trikwetrum. Wakacyjny czwartek uświetnią seanse w przenośnym Planetarium, a jeśli pozwoli pogoda będzie można zobaczy słońce przez teleskop.
Spektakl teatralny: Copernicus - Teatr Form Niezależnych Korzunowicz.
Godz. 10.00 - 15.00
Wstęp: 3 zł