Artykuły z kategorii

Spotkanie w Olsztynie

Sołectwo Królewo w gminie Morąg zwyciężyło w VI edycji konkursu „Eko-Sołectwo”, który polegał na zbiórce elektroodpadów. W akcji, którą wspierał samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, uczestniczyło 36 sołectw z Warmii i Mazur.

Ideą akcji jest wspólne działanie na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Przez kilka miesięcy mieszkańcy poszczególnych sołectw w naszym regionie gromadzili elektroodpady.

Z kolei sołtysi jako liderzy społeczności lokalnych podjęli się funkcji koordynatorów akcji w sołectwach. Musieli ogłosić w swoich miejscowościach informacje o zbiórce, a następnie zorganizować punkty, gdzie miałby te odpady trafiać. Potem elektrośmieci odbierała wyznaczona przez organizatora konkursu firma. Do tej pory w pięciu edycjach akcji zebrano ponad 415 ton elektroodpadów. W bieżącym roku do akcji zgłosiło się 36 sołectw, które w sumie zebrały rekordową w historii akcji ilość odpadów – ponad 124 tony. W piątek 25 listopada w siedzibie WMODR w Olsztynie najbardziej zaangażowani w tegoroczną akcję otrzymali nagrody i wyróżnienia. Szczególne podziękowania otrzymał tegoroczny lider konkursu- sołectwo Królewo w gminie Morąg, którego mieszkańcy zebrali 12,58 tony elektroodpadów. Nagrodę w Olsztynie odebrała sołtys Anna Erber.

Podczas podsumowania zostało nagrodzonych jeszcze 14 sołectw z Warmii i Mazur. Dodatkowo wyróżniono sołtysów, którzy od kilku lat aktywnie uczestniczą w kolejnych edycjach akcji.

- Serdecznie dziękuję państwu za pracę jaką wykonaliście podczas tej akcji i w poprzednich edycjach konkursu „Eko-Sołectwo”– mówiła podczas spotkania Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa. - Propagujecie państwo selektywną zbiórkę odpadów i co ważne robicie to najlepiej. Świadczą o tym chociażby ilości zebranych elektroodpadów i osób zaangażowanych w akcję.

Wyróżnienie za sześciokrotny udział w konkuesie „Eko- Sołectwo” odebrało dwóch sołtysów: Maria Piekarska (Jesionowo, gmina Dobre Miasto) i Beata Kłak (Dębówko, gmina Szczytno). Z kolei nagrodę za pięciokrotny udział w akcji odebrał Marcin Furtak z sołectwa Stulichy w gminie Węgorzewo. Wyróżnienia otrzymała także Dagmara Zajko z sołectwa Choszczewo w gminie Sorkwity i Bożena Ślubowska z sołectwa Przykop w gminie Purda. Obie panie czterokrotnie brały udział w tej akcji ekologicznej.

Organizatorem konkursu „Eko Sołectwo” jest Puls Regionu Magazyn Samorządów Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Partnerem tego przedsięwzięcia jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

15 najlepszych sołectw: Królewo (gmina Morąg)- 12,58 tony, Bystry (gmina Giżycko)- 10,56 tony, Jagodne Wielkie (gmina Miłki)- 10,02 tony, Przykop (gmina Purda) – 8,92 tony, Choszczewo (gmina Sorkwity) – 8,08 tony, Świętnik (gmina Lidzbark Warmiński) – 5, 08 tony, Stulichy (gmina Węgorzewo) – 5 tony, Ługwałd (gmina Dywity) – 4, 86 tony, Nowa Wieś ( gmina Purda) – 4,58 tony, Jegławki- (gmina Srokowo) - 4, 4 tony, Smolany-Żardowy (gmina Janowiec Kościelny) – 3, 87 tony, Ostrzeszewo (gmina Purda)- 3,51 tony, Wieprz (gmina Zalewo)- 3,32 tony, Maldanin (gmina Pisz) – 3,08 tony, Krutyński Piecek (gmina Piecki)- 2,94 tony.