Artykuły z kategorii

Puchacz. Fot. Cezary Korkosz

„Noc sów” to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne, poświęcone jednym z najbardziej tajemniczych ptaków.

Na Warmii i Mazurach nocne spotkania odbędą się m.in. w iławskim porcie, Mazurskim Parku Krajobrazowym oraz Arboretum w Kudypach.

Wiosna to dobra pora, by rozpocząć swoje pierwsze przyrodnicze obserwacje. Marzec to też dla większości sów najbardziej aktywny okres w roku. Wtedy właśnie rozpoczynają swój okres godowy, o czym świadczy ich częste pohukiwanie.

Szkoła Podstawowa w Krutyni, Nadleśnictwo Strzałowo, Ochotnicza Straż Pożarna w Krutyni oraz Mazurski Park Krajobrazowy zapraszają na Noc Sów, która odbędzie się 11 marca o godz. 18.30 w Muzeum Przyrodniczym Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni. W programie jest przewidzianych wiele atrakcji m.in. pogadanki i prelekcje na temat sów, pokaz filmu "Sowy Polski" Artura Tabora, wycieczka terenowa - poszukiwanie i obserwacja sów. Na koniec planowane jest wspólne ognisko przy Szkole Podstawowej w Krutyni.

Także w Leśnym Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach, będzie można lepiej poznać te nocne ptaki. „Noc sów” odbędzie się tam 11 i 12 marca w godz. 18.30 – 22. W programie prezentacja multimedialna o rodzimych gatunkach sów, film „Płomykówka – sowa z sąsiedztwa”, nocne wyjście do lasu oraz wspólne ognisko. Zgłoszenia do 9 marca na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Z kolei Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich oraz Nadleśnictwo Iława zapraszają do Portu Śródlądowego. Tam 12 marca o godz. 18.30 rozpocznie się spotkanie z sowami. Ok. godz. 20 uczestnicy spotkania będą mieli okazję wzięcia udziału w wyjeździe terenowym. Będzie to niezwykła szansa na to, by wieczorową porą, wspólnie ze znawcami tematu, poznać sowy z bliska, nasłuchiwać je i wabić. Informacji dotyczących wydarzenia udziela koordynator Alina Rodziewicz (kontakt i przyjmowanie zgłoszeń: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 508 466 390, 89 758 85 27). Zgłoszenie należy przesłać do 10 marca. Liczba miejsc ograniczona.

Zapisy także przez stronę internetową www.jestemnaptak.pl/noc-sow – do 6 marca 2016.