Artykuły z kategorii

Zarybianie jeziora Śniardwy

Prawie 500 kg narybku węgorza wypuszczono do jeziora Śniardwy, które jest największym akwenem w Polsce. 

Młode węgorze w lutym 2015 roku zostały przywiezione z Francji. Następnie były przechowywane w jednym z zakładów specjalistycznych na Warmii i Mazurach, który zajmującego się hodowlą narybku.

Węgorz to gatunek wyjątkowy, bowiem nie odbywa tarła w tutejszych wodach. Niedrożność rzek powoduje, że stada młodego węgorza nie docierają do naszych jezior, a z kolei osobniki dojrzałe mają duży problem z odbyciem wędrówki do Morza Bałtyckiego i dalej do naturalnego tarliska węgorza europejskiego, czyli Morza Sargassowego. Zarybianie jest więc jedyną metodą utrzymania tego gatunku w naszych jeziorach.

Podczas wrześniowej akcji w okolicach Suchego Rogu i Dziubiel wypuszczono blisko 45 tys. sztuk węgorza. W sumie do jeziora Śniardwy wypuszczono 485 kg narybku. Średnio jedna ryba ważyło ok. 7-8 g. Z kolei blisko 20 tys. sztuk zarybiono Śniardwy w okolicy miejscowości Kwik i Zdory.

Inicjatywa kosztowała ponad 80 tys. zł, z czego 10 tys. stanowi dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Fot. www.wfosigw.olsztyn.pl