Artykuły z kategorii

bocianyTowarzystwo na rzecz Ziemi, w ramach realizacji projektu „100% Natury” (dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej), zrealizowało cykl filmowy promujący sieć Natura 2000 - jest wśród nich materiał poświęcony bocianom z okolic Górowa Iławeckiego.

 

Dziesięcioodcinkowy cykl pod tytułem „100% Natury” prezentuje jedne z najciekawszych ostoi Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, jakie zostały wyznaczone w Polsce. W każdej z części zobaczymy też, jak lokalne społeczności korzystają z możliwości, jakie stwarza posiadanie na swoim terenie obszarów chronionych unijnym prawem. W poszczególnych ostojach pokazano przyrodnicze osobliwości, które zdecydowały o ich utworzeniu. Wyjaśniono, dlaczego akurat te gatunki i środowiska są szczególnie cenne dla Europy. Kamera tropi najbardziej kolorowe ptaki - żołny, największe drapieżniki - niedźwiedzie, a w porze szczytu kwitnienia odwiedzi stanowiska największych i najpiękniejszych polskich storczyków - obuwików.

 

W wielu miejscach tworzenie nowych terenów chronionych wciąż budzi obawy. Dlatego na miejsca realizacji poszczególnych odcinków wybrano gminy, które sieć Natura 2000 od początku traktowały jak „trampolinę”, a nie jak „kulę u nogi”. Pokazano, że takie podejście procentuje, a ułatwiony dostęp do unijnych funduszy to tylko niewielka część profitów. Kołaczyce, Lubowidz, Krośnice czy wreszcie Górowo Iławeckie nie są znanymi medialnie kurortami, mimo iż Komisja Europejska uznała, że ich walory w wielu przypadkach dorównują parkom narodowym. Dla widzów cykl będzie więc okazją do poznania ciekawych miejsc, gdzie w czasie weekendu lub wakacji można odpocząć blisko przyrody, z dala od tłumu i zgiełku.

 

Wszystkie filmy powstałe w ramach projektu można znaleźć w serwisie YouTube (kliknij TUTAJ), a szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na stronie Towarzystwa na rzecz Ziemi.

 

OBEJRZYJ FILM O OBSZARACH NATURA 2000 W OKOLICACH GÓROWA IŁAWECKIEGO: