Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna - logo

Dwie kolejne firmy zainwestują w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

LIRA Sp. z o.o. zamierza wybudować i wyposażyć nowoczesną halę produkcyjną, zaś Alto Sp. z o.o. planuje wdrożyć innowacyjne produkty opakowaniowe służące do monitorowania jakości i bezpieczeństwa żywności.

Inwestycja firmy LIRA Sp. z o.o. polega na budowie hali oraz zakupie nowoczesnej linii technologicznej o wartości 17 mln zł. W wyniku wdrożenia prac badawczo–rozwojowych powstanie produkt charakteryzujący się wysoką skutecznością świetlną (wydajnością świetlną) oraz brakiem olśnienia (niepożądanego stanu powodującego uczucie złego widzenia). Technologia zastosowana przy produkcji została objęta patentem. Realizacja projektu pozwoli na dodatkowe zatrudnienie 11 nowych pracowników.

LIRA Sp. z o.o. to firma z branży oświetleniowej obecna na rynku od 1983 roku. Przedsiębiorstwo zajmuje się wytwarzaniem opraw o nietypowych kształtach, wzornictwie i nowoczesnych technologiach wyprodukowanych we własnym zakładzie. Proces produkcji rozpoczyna się od zaprojektowania opraw w dziale badań i rozwoju, poprzez tworzenie modeli opraw na drukarce 3D, aż do wdrożenia do produkcji i skatalogowania. Dzięki nowoczesnemu parkowi maszynowemu, firma LIRA jest w stanie wytworzyć dowolny produkt oświetleniowy na indywidualne zamówienie klienta. Poza nowoczesnymi maszynami do obróbki mechanicznej, przedsiębiorstwo posiada własną malarnię proszkową dzięki czemu kontroluje cały proces produkcyjny.

Firma zrealizowała wiele prestiżowych inwestycji w dziedzinie oświetlenia, w tym m.in.: Muzeum Powstania Warszawskiego, siedziba Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie, hotel Mikołajki, Hotel Hilton w Warszawie, Hotel Gdańsk w Gdańsku, Centrum Handlowe Stary Browar w Poznaniu, Sky Tower we Wrocławiu, Stadion we Wrocławiu, Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie, sieć Q Hotel w Polsce, Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej, Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, sieć hoteli Best Western w Polsce, Centrum Rekreacyjno-Sportowe w Olsztynie, Zduńskie Centrum Integracji Ratusz w Zduńskiej Woli, Basen Aquan w Lublinie, sieć restauracji McDonalďs w Polsce i wiele innych. Aktualnie firma zaopatruje ponad 100 sklepów w całej Polsce i współpracuje z 60 dostawcami z całej Europy.

Zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w nidzickiej podstrefie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej otrzymało też przedsiębiorstwo Alto Sp. z o.o.

Planowana w ramach zezwolenia inwestycja polega na wprowadzeniu na rynek innowacyjnych produktów opakowaniowych służących do monitorowania jakości i bezpieczeństwa żywności. Inteligentne taśmy oraz etykiety służące do weryfikowania jakości wyrobów spożywczych będą nowością na skalę światową. Zastosowane rozwiązania pozwolą na uzyskanie informacji o nieprawidłowych warunkach przechowywania żywności w drodze od producenta na półkę sklepową i w rezultacie umożliwią ograniczanie ilości odpadów, a także umożliwią zwiększenie zaufania konsumentów do podmiotów stosujących to rozwiązanie. Projekt zakłada poniesienie nakładów inwestycyjnych w wysokości co najmniej 21,350 mln zł oraz zatrudnienie minimum 20 nowych pracowników.

Firma Alto Sp. z o.o. zajmuje się sprzedażą różnego rodzaju produktów, w szczególności artykułów i akcesoriów opakowaniowych. Spółka specjalizuje się w sprzedaży taśm, które są najbardziej popularną formą zabezpieczania opakowań. Dzięki inwestycji w Nidzicy, Alto Sp. z o.o. zmieni swój dotychczasowy zakres działalności gospodarczej – z handlowej na produkcyjno–handlową.