7 gala konkursu

Kolejni przedstawiciele lokalnego biznesu otrzymali prestiżowe certyfikaty podczas VII gali „Produkt Warmia Mazury”, która dzisiaj (9 grudnia 2016 roku) odbyła się w Olsztynie. 

Zaświadczenia potwierdzające wysoką jakość połączoną z lokalnym pochodzeniem otrzymały 24 produkty, usługi i wydarzenia. Produkt Warmia Mazury to projekt realizowany od 2014 roku przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.

Dzięki przyznawanym certyfikatom produkty i usługi wytwarzane w regionie są od razu rozpoznawalne zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów.
Produkty i usługi z Warmii i Mazur przyczyniają się do poprawy jakości życia nie tylko w samym województwie, ale również w Polsce. Z kolei mieszkańcy, którzy decydują się na zakup regionalnych produktów czy usług, wspierają gospodarkę województwa, co w konsekwencji wpływa na wzrost jej konkurencyjności.

O prawo do korzystania ze znaku „Produkt Warmia Mazury” mogą bezpłatnie ubiegać się osoby fizyczne i przedsiębiorcy, którzy działają lub świadczą usługi na lokalnym rynku minimum dwa lata. Organizatorzy wydarzeń muszą wykazać się przeprowadzoną przynajmniej jedną imprezą w okresie nie krótszym niż 12 miesięcy przed złożeniem wniosku. Przy ocenianiu poszczególnych zgłoszeń brane jest także pod uwagę znaczenie produktu, usługi, wydarzenia z punktu widzenia promocji Warmii i Mazur, w tym w szczególności z uwagi na bogactwo kulturowe, społeczne, historyczne i przyrodnicze regionu.

Podczas dzisiejszej gali uhonorowano:

PRODUKT
1. Młyn Produkcyjno - Handlowy „Młyn w Rynku” Zdzisław Przyborowski. Mąka produkowana jest ze zbóż uprawianych na terenach chronionego krajobrazu, m.in. na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego. Sprzedawana jest do wyselekcjonowanych piekarni w regionie, które tworzą wypieki metodą tradycyjną na naturalnym zakwasie. Mąki są całkowicie naturalne i nie posiadają polepszaczy ani enzymów zmieniających ich właściwości.
2. Snails Garden HoReCa jest liderem w hodowli i skupie ślimaków śródziemnomorskich mięsnych na polskim rynku. Hodowla oraz przetwarzanie ślimaków w gotowe wyroby odbywa się w tym samym miejscu, dzięki czemu klient ma gwarancję najwyższej świeżości zakupionego produktu. Eko Snails Garden są zdobywcami wielu prestiżowych ogólnopolskich nagród. Warto wymienić chociażby Mikroprzedsiębiorca roku 2009, e-Gazele Biznesu 2015 czy Orły Exportu 2016.
3. Przedsiębiorstwo produkcyjno-handlowe Kostrzewa spółka jawna. Produkuje ekologiczne kotły. Nie bez znaczenia jest miejsce produkcji - jest to bowiem Giżycko, serce Krainy Tysiąca Jezior. Wszystkie urządzenia grzewcze marki KOSTRZEWA powstają z troską o jakość powietrza, którym oddychamy. Firma jest jedynym w kraju producentem kotłów na biomasę, posiadającym specjalne laboratorium badawcze, w którym oprócz testowania projektowanych urządzeń pod kątem istotnych parametrów – w tym sprawności, emisji spalin oraz poboru energii, można symulować warunki panujące w budynku mieszkalnym 
4. Kers sp. z o. o. - od 15 lat zajmuje się produkcją i dystrybucją ekologicznych materiałów opałowych. Wszystkie oferowane paliwa produkują są wyłącznie na bazie drewna. W swojej działalności firma stawia głównie na jakość materiałów, co w powiązaniu z prężnie działającą logistyką transportu daje możliwość realizacji misji. 
5. Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Handlowo - Usługowe Automax Józef Brzostek - zajmuje się produkcją akcesoriów samochodowych wytwarzanych ze skóry naturalnej. Tworzone produkty są montowane w samochodach jako zamienniki osłon lewarków biegów i hamulca ręcznego. Produkty poza dystrybucją na terenie kraju, docierają również za granicę, gdzie są doceniane za jakość wytworzenia. 
6. Przedsiębiorstwo Budowalne Eksportowo-Importowe „Krawczyk” - to przedsiębiorstwo innowacyjne, pracujące według swoich opatentowanych wynalazków. Firma zajmuje się produkcją innowacyjnych rozwiązań budowlanych ogólnych oraz inżynierii lądowej. Jej kluczowym produktem jest Mikro Turbina Wiatrowa „C – C TURBY”, która wytwarza energię do 7 000 kWh. Produkt nie jest montowany na stałe, można go w dowolnym momencie demontować. Jest transparentny, nie zasłania uroków mazurskiego krajobrazu. 
7. Adam Gutowski Kowalstwo Artystyczne – Rękodzieło Ludowe - wykonuje przedmioty z żelaza wytapianego metodą średniowieczną. Łączy metale szlachetne z żelazem. Ma to zastosowanie przy wykonywaniu przedmiotów codziennego użytku jak noże czy podczas kombinacji wykonywania elementów ozdobnych. Na zamówienie muzeów z Anglii i Szkocji pan Adam Gutowski wykonuje miecze, noże, groty, włócznie, strzemiona czy zapinki do pasów z zachowaniem zarówno wzorców jak i techniki wykonania odpowiadających epoce. 
8. Firma Produkcyjno-Handlowo-Usługowa Podlaski Wojciech - pomysł na biznes zaczerpnęła z telewizji, a dokładnie z programu polskiej edycji „Big Brother”. Firma pana Wojciecha Podlaskiego zakupiła od twórców programu maszyny do obróbki drewna i rozpoczęła produkcję domów. Domy są produkowane w dwóch wersjach: do użytku całorocznego oraz w wersji sezonowej. Ich odbiorcami są nie tylko klienci indywidualni ale również ośrodki wczasowe i pensjonaty z całej Polski. Domy produkowane są tylko z drewna z mazurskich lasów. 
9. Drewko PL – Ireneusz Kędzierski - zajmuje się produkcją mebli ogrodowych. Ponad 90% odpadów poprodukcyjnych z dużych zakładów drzewnych zostaje wykorzystanych do produkcji m.in. ław, stołów, zestawów piknikowych, hamaków, donic, kwietników oraz piaskownic. Meble ogrodowe firmy Drewko PL znane są nie tylko na Warmii i Mazurach, ale także w pozostałych częściach kraju. Duża w tym zasługa turystów, którzy wywożą je do swoich całorocznych domów. 
10. Zakład usług stolarskich Stomasz - drewniane domy produkowane przez firmę Stomasz stawiane są na terenie całego świata. Zakład funkcjonuje na rynku ponad 30 lat. W tym czasie wybudował ponad 400 inwestycji na terenie Polski, Niemiec, Szwecji, Francji, a także w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Wysoką jakość domów firmy Stomasz mogą poświadczyć takie osobistości jak m.in. Wojciech Malajkat, Nina Terentiew, Wojciech Jagielski, Tomasz Sekielski, czy Karol Jabłoński. 

USŁUGI
1. Przedsiębiorstwo produkcyjno- handlowo- usługowe Eko Snails Garden - firma jest przykładem przedsiębiorczości w gospodarstwie rolnym. Organizuje specjalistyczne szkolenia z hodowli i chowu ślimaków.
2. Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Tłoczkowski Arkadiusz - biuro podróży Arpa Travel dba o promocję regionu ukazując turystom najciekawsze zakątki Warmii i Mazur. Autokary i busy posiadają komfortowe wyposażenie m.in. cafe bar, TV, nagłośnienie dla pilotów wycieczek. Arpa Travel obsługuje m.in. wycieczki szkolne, wyjazdy pracownicze, wyjazdy sportowe. Warto wspomnieć, ż wspólpracuje z klubem siatkarskim AZS Olsztyn
3. Jabłoń Lake Resort sp. z. o.o. - Jabłoń Lake Resort to schowana w sercu Puszczy Piskiej oaza spokoju i przyrody. To 500 metrów linii brzegowej pierwszej klasy czystości jeziora Brzozolasek. To 10 hektarów terenu z przestrzennie rozplanowaną infrastrukturą. Goście odwiedzający Jabłoń Lake Resort mówią, że hotel ma tyle twarzy, ile jest pór roku. Wiosną można wybrać się tam na ryby. Latem skorzystać z prywatnej plaży z 5-cioma pomostami. Jesienią można wypożyczyć rower górski i ruszyć jedną z wielu malowniczych tras rowerowych. Zaś zimą wziąć udział w kuligu, który zakończy się pieczeniem prosiaka i testowaniem domowych nalewek. Certyfikat Produkt Warmia Mazury za usługi hotelowe otrzymuje Jabłoń Lake Resort.
4. Gospoda pod Czarnym Łabędziem w Rydzewie - położona jest niedaleko Giżycka, na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Jest to jedyny tego rodzaju obiekt na Mazurach, który łączy w sobie funkcje restauracji i muzeum, gdzie przy blasku świec i lamp naftowych, wśród starych sprzętów, sieci rybackich i trzcin można odpocząć i rozkoszować się daniami oferowanymi przez Gburkę. Gospoda oferuje niepowtarzalny klimat starej pruskiej gospody sprzed ponad 100 lat. Poza niepowtarzalnym wystrojem i klimatem atrakcją Gospody jest kuchnia regionalna. Serwuje specjały kuchni polskiej, pruskiej i litewskiej.
5. Szkoła Tańca i Wdzięku S.C. Barbara Przemieniecka, Wojciech Przemieniecki - szkoła tańca oferuje zajęcia z każdego stylu tanecznego m.in. jazz, dance, hip-hop, taniec współczesny, towarzyski. Tancerze i instruktorzy licznie uczestniczą w zawodach na arenie polskiej oraz międzynarodowej, reprezentując województwo warmińsko-mazurskie. Szkoła co rocznie jest organizatorem otwartych pokazów tańca dla mieszkańców regionu.
6. Studio Nagrań Maciej Zawisza - od wielu lat zajmuje się profesjonalną produkcją muzyczną, zaczynając od autorskich kompozycji, przez spoty reklamowe, kończąc na produkcjach filmowych. Maciej Zawisza jest autorem podkładów muzycznych najpopularniejszych programów telewizyjnych, takich jak: ,,Kropka nad i”, ,,Szkło Kontaktowe”, czy Fakty -Ludzie - Pieniądze”. Jego studio w Spychowie odwiedzają gwiazdy muzyki z pierwszych stron gazet – m.in. Bracia Golcowie, z którymi w minionym roku nagrał płytę z kolędami.
7. Pracownia Rzemiosł Dawnych – jest to miejsce prac hobbystycznych. Pracownia prowadzi zajęcia edukacyjne oraz warsztaty z dawnego włókiennictwa dla dzieci, dorosłych, dla sprawnych i niepełnosprawnych. W Pracowni Rzemiosł Dawnych wszyscy zamieniają się w rzemieślników z dawnych czasów. Ubierają się w dawne stroje, rwą len, międlą go na
międlicach, czeszą na czesalnicach, przędą, tkają i poznają dawne tradycje związane z włókiennictwem.
8. ZPOL Firma Wielobranżowa - oferuje domki wypoczynkowe zbudowane w mazurskim stylu, pokryte trzciną. Od ponad 23 lat domki te cieszą się popularnością wśród nie tylko turystów z Polski, ale również z Niemiec, Belgii czy Holandii. Wypoczynek na Mazurach w mazurskich domkach wzbogacają opowieści gospodarza na temat regionu, ziem mazurskich czy historycznych szlaków.
9. Zakład Ślusarski Henryk Przybyszewski - istnieje na rynku od ponad 30-stu lat. W 1987roku właściciel opatentował kratki ściekowe (spust piwniczny). Był wówczas jedynym producentem tych wyrobów w Polsce. Ponadto wyprodukował piec nadmuchowy, który produkuje do dziś. Piece służą do ogrzewania pomieszczeń warsztatowych, sklepowych, magazynowych o dużej kubaturze. Przez cały okres swojej działalności, jako mistrz w zawodzie - Henryk Przybyszewski wyszkolił 46 uczniów. Obecnie zakład realizuje się w kowalstwie oraz metaloplastyce, współpracując m.in. z olsztyńskim artystą-plastykiem panem Antonim Letkim.
10. Kazimierz Zawalich - świadczy usługi układania kamienia polnego na terenie całego kraju. Najbardziej popularnymi i gustującymi w tego typu rozwiązania są tereny Warmii, Mazur czy Małopolski. Nowoczesna technologia cięcia i formowania kamienia pozwoliła na jego szerokie zastosowanie. Wykorzystywany jest m.in. do wykładania elewacji zewnętrznych domów, ścian wewnętrznych, ogrodzenia, chodników, schodów czy tarasów. Prace pana Kazimierza opierają się na wzorcach zaczerpniętych ze starego budownictwa mazurskiego, szczególnie jest to widocznie w zachowanym starym stylu mozaiki kamiennej.
11. Szkolenie Psów Aron Sebastiaan Rooth - realizowane jest w Kolonii i Holandii. Właściciel, pan Sebastian Rooth jest dyplomowanym i certyfikowanym instruktorem szkolenia psów. Urodzony w Holandii mieszka na stałe i pracuje w Kolonii - koło Świętajna. Do hoteliku dla psów na specjalistyczne szkolenia przyjeżdżają zainteresowani goście z Belgii, Holandii, Niemiec oraz Polski.

WYDARZENIA
1. Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Tłoczkowski Arkadiusz - za organizację imprez turystycznych
2. Urząd Gminy Świętajno - inicjator festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej. Celem festiwalu jest propagowanie muzyki, poszukiwanie, wydobywanie i promowanie młodych talentów, przybliżanie kultury naszego regionu oraz krajów sąsiednich mieszkańcom gminy Świętajno i powiatu szczycieńskiego. Festiwal łączy ludzi różnych wyznań i kultur.
3. Stajnia Koczek - jest to najlepszy przykład tego, że z rodziną dobrze wychodzi się nie tylko na zdjęciu, ale także w biznesie. Wystarczy tylko kochać konie i założyć w stajnię. No… może, tak jak w tym przypadku, potrzebna jest jeszcze przeprowadzka z Warszawy na Mazury, ale czego się nie robi dla koni. A robi się dla nich naprawdę wiele, między innymi organizuje długodystansowe rajdy. Celem zawodów, poza rywalizacją sportową i hodowlaną, jest zwrócenie uwagi na cechy użytkowe polskiej hodowli konia Arabskiego i Małopolskiego.