Zalew WiślanyRozpoczęła się akcja społeczna pod hasłem „Po drugie autostrada na Wiśle”, poświęcona konieczności pilnej odbudowy drogi wodnej na rzece. Tej akcji dotyczyła konferencja, która odbyła się w poniedziałek 3 czerwca w gdańskim Dworze Artusa.

 

Organizatorzy akcji, czyli samorząd województwa pomorskiego i „Dziennik Bałtycki”, podkreślają, że nad tą rzeką mieszka aż 8 mln ludzi, czyli 20 proc. wszystkich Polaków. Ma ona duże znaczenie także dla systemu wodnego województwa warmińsko-mazurskiego, przede wszystkim ze względu na Zalew Wiślany, a także na przepływające przez region dopływy.

 

- Najwyższy czas na opracowanie całościowego programu rozwoju nowoczesnej gospodarki wodnej dla regionów związanych z Wisłą – apelują organizatorzy. – Polskie drogi wodne mają strategiczne znaczenie dla rozwoju społeczno-gospodarczego nie tylko Polski, ale i Europy. Są szansą na rozwinięcie potencjału transportowego w obliczu ograniczonych możliwości rozwoju dróg kołowych i kolejowych. Reaktywowanie transportu wodnego w Polsce powinno ulec radykalnemu przyspieszeniu także poprzez włączenie modernizacji międzynarodowych dróg wodnych E40 i E70 do pakietów TEN-T oraz do programów polityki spójności Unii Europejskiej na lata 2014-2020.