Konferencja na temat BPO w Gdańsku

Na świecie coraz popularniejsze staje się powierzanie wybranych procesów biznesowych firmom zewnętrznym. Trend ten można zaobserwować także na Warmii i Mazurach.

Prym w walce o inwestorów z sektora usług biznesowych wiodą przede wszystkim dwa największe miasta regionu - Olsztyn oraz Elbląg.

O zaletach inwestowania na Warmii i Mazurach mówią jednym głosem przedstawiciele samorządu województwa, Olsztyna oraz Elbląga, ze wsparciem fundacji Pro Progressio, od lat działającej w branży BPO. Po dwóch spotkaniach w Warszawie, kolejne odbyło się 9 lutego w Gdańsku. Wzięli w nim udział przedstawiciele firm z branży BPO/SSC, R&D i call center, pracownicy firm consultingowych oraz dziennikarze.

- Warto na Warmii i Mazurach nie tylko wypoczywać, ale i prowadzić biznes, o czym świadczy obecność u nas międzynarodowych marek – przekonywał podczas spotkania Piotr Burczyk, zastępca dyrektora Departamentu Koordynacji Promocji Urzędu Marszałkowskiego. - Nasz region zmienia się także pod względem infrastrukturalnym, co zawsze sprzyja inwestycjom – remontowane są kluczowe drogi, od paru tygodni działa już Port Lotniczy Mazury-Olsztyn w Szymanach. To oznacza, że jesteśmy obecnie otwarci na cały świat.

Duży wpływ na rozwój centrów usług biznesowych na Warmii i Mazurach ma obecność firm zagranicznych z innych branż, działalność inkubatorów przedsiębiorczości i technoparków, działalność stref ekonomicznych: warmińsko-mazurskiej i suwalskiej oraz otwartość przedstawicieli instytucji publicznych wobec inwestorów. Dwa największe miasta Warmii i Mazur mają do zaoferowania także nowoczesne powierzchnie biurowe czy konkurencyjny rynek płac. Przedsiębiorcy mogą również liczyć na ułatwienia administracyjne czy profesjonalne usługi doradcze, nie brakuje ponadto wykształconych absolwentów szkół wyższych, które przystosowują swoją ofertę do potrzeb rynku i oczekiwań inwestorów.

- Do atutów Olsztyna z pewnością można zaliczyć ambitną młodzież o wysokich kwalifikacjach zawodowych, konkurencyjność w prowadzeniu biznesu oraz pozytywne doświadczenia firm, które już u nas zainwestowały – powiedział Piotr Grzymowicz, prezydent miasta. – Dysponujemy także powierzchnią biurową – w Olsztynie jest to ponad 40 tys. m. kw., głównie w klasie B/B+. Cena za wynajem metra kwadratowego waha się od 9 do 11 euro.

Dobrą lokalizacją – w pobliżu ekspresowej ,,siódemki” oraz obwodu kaliningradzkiego – chwalił się natomiast Elbląg. - Ponadto mamy potencjał ludzki i atrakcyjne tereny, które oferujemy przedsiębiorcom. W najbliższym czasie czekają na nas kolejne rozmowy związane z przekopem Mierzei Wiślanej – powiedział Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Samorządowcy podkreślali także atrakcyjność samego regionu, w tym doskonałe warunki do rekreacji i wypoczynku wśród lasów i jezior.

Obecnie w centrach usług dla biznesu w Olsztynie i Elblągu zatrudnionych jest blisko 2 tys. osób – są to głównie pracownicy takich firm jak Regionalne Centrum Rozliczeniowe Citi Group, Transcom, Orange w Olsztynie oraz Best SA, FLSmidth, Siemens sp. z o.o. w Elblągu. - Sektor BPO funkcjonuje w Polsce od blisko 20 lat – wcześniej był obecny w największych miastach, ale od 2006 roku rozwija się także w mniejszych miejscowościach – twierdzi Wiktor Doktór, prezes fundacji prezes Pro Progressio. – Warto walczyć o każdego inwestora, nawet tego mniejszego. Najtrudniej jest przekonać do siebie pierwszą firmę, potem jest już zdecydowanie łatwiej.