Konferencja w Szymanach

Poznaliśmy trzy miasta, gdzie w pierwszej kolejności polecą samoloty pasażerskie z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w Szymanach. Kierunki lotów zostały przedstawione na wczorajszej (19 października 2015 roku) konferencji prasowej, w której uczestniczył marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Już na początku 2016 roku samoloty z Szyman polecą do dwóch miast w Niemczech (Berlin oraz Monachium) oraz Krakowa. Do każdego z tych trzech miast planowane są trzy loty tygodniowo. W połowie roku powinny zostać uruchomione loty do Dublina, Londynu, Oslo oraz Zagłębia Ruhry w Niemczech.

Obecnie port lotniczy w Szymanach jest oceniany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego pod względem m.in. wyposażenia czy infrastruktury portu. Certyfikacja powinna potrwać do grudnia 2015 roku i jeżeli przejdzie pomyślnie będzie oznaczała zgodę na prowadzenie działalności portu lotniczego. Certyfikat wydany przez Prezesa ULC jest dokumentem potwierdzającym spełnienie wymagań oraz trwałą zdolność zarządzającego lotniskiem do bezpiecznego wykonywania działalności lotniczej.

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury będzie lotniskiem kategorii 4D, otwartym w godzinach od 6 do 22. Przewiduje się obsługę rejsów regularnych, czarterów i General Aviation. Terminal pasażerski będzie posiadał pełną separację funkcjonalną podróżnych przylatujących i odlatujących. Przewidziano podział odpraw w przylotach i odlotach na dwa kierunki: obsługa pasażerów w ramach umowy Schengen i obsługa pasażerów poza warunkami umowy z Schengen. Przepustowość terminala ma wynosić około 830 pasażerów, w dobie szczytowej do 1250 pasażerów a w godzinie szczytowej do 500 pasażerów. Będzie zapewniał pełną infrastrukturę parkingową na blisko 150 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych, wydzielenie stanowisk postoju autobusów linii regularnych oraz stanowisk postoju taksówek oraz przystanek kolejowy z dojściem pieszym do terminala.

Podczas wczorajszego spotkania zostały również przedstawione założenia produktu turystycznego „Samolotem na Mazury” oraz podpisany list intencyjny w sprawie współpracy pomiędzy Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie a Uniwersytetem Ludwika Maksymiliana w Monachium.