Wizyta w Szymanach

W czwartek (27 sierpnia) w Szymanach odbyła się oficjalna prezentacja Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury.

Na zaproszenie Gustawa Marka Brzezina, marszałka województwa, nowe lotnisko przyjechali obejrzeć m.in. dziennikarze, parlamentarzyści i samorządowcy z całego regionu. W prezentacji wziął udział także wicepremier Janusz Piechociński.

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury w Szymanach, to jedna z najważniejszych inwestycji dla rozwoju gospodarczego regionu. - Dla nas lotnisko to przyszłość - przyznał na spotkaniu marszałek województwa. - Region dzięki środkom z Unii Europejskiej bardzo się zmienił przez ostatnie lata. Ogromne środki zainwestowane w sferę turystyczną i gospodarczą spowodowały, że mamy gdzie ugościć turystów. Teraz potrzebna jest szybka droga, by dotrzeć na Warmię i Mazury. 

Uczestnicy prezentacji mogli zapoznać się z infrastrukturą lotniska, dowiedzieć się jak działają światła nawigacyjne, obejrzeć pas startowy, a nawet największy w regionie samochód przeciwpożarowy. Lotniskowy wóz strażacki ma szerokość aż 3 metrów, więc jest tak duży, że nie może jeździć po zwykłych drogach. Goście zwiedzili też nowoczesny terminal i mieli okazję zajrzeć w miejsca do których zwykli pasażerowie nie mają wstępu.

Podczas wizyty Leszek Krawczyk, prezes zarządu spółki „Warmia i Mazury” Sp. z o.o., opowiadał o szczegółach dotyczących inwestycji i przygotowaniach lotniska do certyfikacji. Zaś Krzysztof Pawłowski, dyrektor ds. handlowych spółki przekazał informacje o rozbudowie sieci połączeń lotniczych.

Przypomnijmy, że modernizacja oraz rozbudowa lotniska realizowana jest w ramach projektu dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz z budżetu państwa. Całkowita kwota projektu to ponad 204 mln zł brutto, z czego dotacja unijna przekracza 121 mln zł brutto. Zakończony został już remont istniejących budynków, powstał budynek Lotniskowej Służby Ratowniczo – Gaśniczej, ukończono prace nad budową pola wzlotów oraz budową naziemnej pomocy radionawigacyjnej ILS I kategorii. Do końca sierpnia mają potrwać prace wykończeniowe w strefie terminala pasażerskiego. Zmodernizowana została również infrastruktura komunikacyjna, aby ułatwić pasażerom dojazd do terminala. Trwają prace przy przedłużaniu linii kolejowej Olsztyn – Szczytno – Szymany do terminala oraz budowie nowej drogi łączącej lotnisko z drogą krajową nr 57.

Po zakończeniu wszystkich etapów budowy, Urząd Lotnictwa Cywilnego przystąpi do certyfikacji lotniska. Proces ten może potrwać do końca 2015 roku. Po uzyskaniu certyfikacji, otwarcie lotniska planowano nastąpi w styczniu 2016 roku. Pierwsze loty będą mogły odbyć się już I kwartale 2016 roku.