Wicemarszałek Jacek Protas podczas spotkania w Nodzicy Plany budowy dróg oraz przyszłe konkursy unijne były głównym tematem wystąpienia wicemarszałka województwa Jacka Protasa podczas sesji Rady Miasta Nidzicy. Powiat nidzicki, obok powiatu elbląskiego, został ostatnio wytypowany przez Dziennik Gazetę Prawną (artykuł z 23 stycznia), jako miejsce, które najbardziej skorzystało na projektach unijnych.


Wysoka pozycja pod względem dofinansowań unijnych możliwa była dzięki dużym nakładom na budowę drogi S-7 w okolicach miasta. Projekt będzie kontynuowany w nowej perspektywie unijnej 2014-2020. Kilka dni temu przedstawiciele olsztyńskiego oddziału GDDKiA oraz wykonawcy podpisali umowę na budowę kolejnego odcinka Nidzica-Napierki.

 

Przed kilkoma miesiącami zakończyła się także przebudowa drogi wojewódzkiej nr 545 z Nidzicy do Działdowa. Także ta inwestycja będzie miała kontynuację, jak zapewniał podczas spotkania z rajcami wicemarszałek Jacek Protas – Przebudowa kolejnego odcinka drogi nr 545, tym razem z Nidzicy w kierunku Jedwabna, to priorytetowe zadania dla samorządu województwa, a dodatkowo wpisujące się bardzo dobrze w wytyczne Komisji Europejskiej dotyczące wyboru dróg, których modernizacje mogą być współfinansowane z kasy unijnej. Będzie to jedna z pierwszych inwestycji drogowych w nowej perspektywie na drogach wojewódzkich Warmii i Mazur.


W najbliższych latach mieszkańców Nidzicy ucieszy także planowana modernizacja linii kolejowej Olsztyn-Działdowo. Dzięki temu cały szlak kolejowy Olsztyn-Warszawy będzie za kilka lat odnowiony, co przyśpieszy ruch pociągów zarówno osobowych, jak i towarowych. Oznacza to także poprawę infrastruktury kolejowej w samym mieście m.in. peronów kolejowych. Od grudnia tego roku trasę Olsztyn-Warszawa-Kraków obsługiwać mają nowe pociągi TLK, co także wpłynie na komfort podróży.


Wicemarszałek Protas spotkał się także z starostą nidzickim Grzegorzem Napiwodzkim. Rozmowa dotyczyła głównie podziału nowej puli regionalnego programu operacyjnego. – Zależy nam, aby samorządowcy byli bardzo aktywnymi ambasadorami środków unijnych i niejako inspirowali lokalnych przedsiębiorców do sięganie po nie – dodał wicemarszałek Jacek Protas. – Widzę, że samorządowcy z Nidzicy doskonale to rozumieją.