Makieta stacji kolejowejW odnowionym budynku tartaku Raphaelsohnów powstało Centrum Techniki i Rozwoju Regionu „Muzeum Nowoczesności”.

 

 

Inwestycja została zrealizowana dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Od środy będzie otwarta dla zwiedzających

 

 

Budynek Muzeum Nowoczesności znajduje się w olsztyńskim Parku Centralnym. Mieści się w zabytkowych murach dawnego Tartaku Raphaelsohnów, który jest jedynym zachowanym śladem po istniejącej w tym miejscu na przełomie XIX i XX wieku dzielnicy przemysłowej miasta.

 

Rewitalizacja Tartaku Raphaelsohnów oraz przystosowanie go do nowej funkcji muzealnej była możliwa dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. Umowę na przekazanie niemal 3,7 mln zł podpisał marszałek województwa Jacek Protas w grudniu 2010 roku. Po prawie czterech latach inwestycja została ukończona i we wtorek, 14 października, nastąpi oficjalne otwarcie ekspozycji. Wystawa będzie czynna dla zwiedzających od 15 września.

 

Prezentacja porusza kilkadziesiąt zagadnień związanych z rozwojem cywilizacyjnym Olsztyna i regionu. Atrakcyjność wystaw wzbogacają oryginalne eksponaty, modele oraz szeroka gama interaktywnych multimediów. Zwiedzających zainteresuje zapewne ekspozycja przedstawiająca historię Kanału Elbląskiego, przy której stworzeniu wykorzystane zostały materiały przygotowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiegio.

 

 

Wejście do Muzeum Nowoczesności

Stara i nowa winda w Muzeum NowoczesnościEkspozycja w Muzeum NowoczesnościEkspozycja w Muzeum NowoczesnościEkspozycja w Muzeum NowoczesnościEkspozycja w Muzeum NowoczesnościEkspozycja w Muzeum NowoczesnościEkspozycja w Muzeum NowoczesnościEkspozycja w Muzeum NowoczesnościZabytkowe cegły na ekspozycjiŻeton tramwajowyModel pierwszego olsztyńskiego tramwaju - 1907