Na Esplanadzie Solidarności przy Parlamencie Europejskim w Brukseli z okazji 10-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej otwarto interaktywną przestrzeń wystawienniczą składającą się z prezentacji polskich województw. Polska inicjatywa wpisała się w program Dni Otwartych instytucji UE, które corocznie przyciągają kilkanaście tysięcy zwiedzających.

 

Majowe przedsięwzięcie było największym z szeregu wydarzeń organizowanych z okazji obchodów dziesiątej rocznicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej. W realizacji tego wydarzenia uczestniczyły polskie biura regionalne w Brukseli a także placówki dyplomatyczne, w tym Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE, Ambasada RP przy Królestwie Belgii oraz Polska Organizacja Turystyczna i Instytut Polski.

 

Odwiedzający wystawę mieli okazję zobaczyć przygotowane przez województwa interaktywne ekspozycje w ramach jednego z czterech obszarów tematycznych: turystyka, innowacyjność, przemysły kreatywne/kultura i design. Poszczególne województwa przedstawiały technologiczne nowości, multimedialne ciekawostki i nowoczesne zabawki.

 

Oficjalnego otwarcia dokonał Artur Harazim, ambasador RP przy Królestwie Belgii. Wystawę odwiedzili także ambasador Marek Prawda, stały przedstawiciel RP przy UE oraz Gunter Verheugen, były komisarz ds. Rozszerzenia.

 

Województwo warmińsko-mazurskie zaprezentowało zwiedzającym dioramę Bitwy pod Grunwaldem, która gromadziła wokół siebie rzesze zwiedzających. Diorama to ponad 1300 figurek na 6 m2 pokazujących poszczególne fazy bitwy pod Grunwaldem z 15 lipca 1410 roku. Każda z tych figurek jest inna, zindywidualizowana i wykonana z największą dbałością o szczegóły historyczne.  Dioramę wykonała pracownia modelarska Reko z Warszawy, pod kierownictwem Jana Nałęcza. Na co dzień Diorama znajduje się w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.