Gołdap Jutro (30 kwietnia) od godz. 15.00 w Parku Zdrojowym w Gołdapi odbędą się obchody 10 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Głównym punktem uroczystości będzie przekazanie do użytku nowo powstałych  tężni uzdrowiskowych. W wydarzeniu weźmie udział wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jarosław Słoma.

 

Wybudowane tężnie liczą 200 metrów długości i 8 metrów wysokości. Sekret ich leczniczego działania kryje się w konstrukcji. Zbudowana jest z drewna iglastego, gałązek tarniny  i urządzeń do pompowania solanki. W otoczeniu wytwarza się aerozol bogaty w całą gamę cennych mikroelementów: jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo, sód. Budowa tężni kosztowała ponad 8 mln zł z czego dofinasowanie unijne wyniosło 85 procent.

 

Oddane do użytku tężnie są ostatnią inwestycją zbudowaną w kompleksie uzdrowiskowym. Wcześniej powstała już grota solna, mini tężnie, pijalnia wód mineralnych i leczniczych. Zbudowano też promenadę nad jeziorem Gołdap, wyznaczono ścieżki spacerowe, trasy rowerowe i konne. Całkowity koszt inwestycji w infrastrukturę uzdrowiskową to 40 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniosło 34 mln zł.

 

Uroczyste otwarcie tężni w Parku Zdrojowym w Gołdapi rozpocznie się o godzinie 16.00.