Ostatnie prace na Kanale Elbląskim mają zakończyć się pod koniec roku, aby w maju przyszłego roku wodniacy mogli korzystać z całego szlaku. Sukcesywnie oddawane są jednak kolejne obiekty inżynieryjne. W czwartek wykonawca oficjalnie zakończył prace na śluzach Ostróda i Mała Ruś.

 

Na sierpień przewidziane jest oddanie kolejnych śluz – Miłomłyn i Zielona. Najdłużej potrwają prace na najbardziej skomplikowanym i niosącym ze sobą najwięcej niespodzianek odcinku między pochylniami. Postęp prac w Buczyńcu i na pochylni Kąty sprawdzał dziś marszałek województwa Jacek Protas.

 

- Najtrudniejszy etap prac za wykonawcą, i to nas najbardziej cieszy – mówi marszałek Jacek Protas. – Pamiętajmy, że Kanał Elbląski to cud i pomnik techniki, wykonawcy pracują  pod okiem konserwatora z historyczną materią. Kanał nie przechodził od momentu jego powstania, czyli od 150 lat, generalnego remontu, stąd to bardzo skomplikowane przedsięwzięcie wymagające wielu nieprzewidzianych w projekcie robót.

 

W 2012 roku zakończone zostały prace na szlakach żeglownych: Miłomłyn ‒ Ostróda ‒ Stare Jabłonki, Miłomłyn ‒ Iława oraz Jezioro Ruda Woda ‒ Jezioro Bartężek. Pogłębiono wtedy kanał na odcinku niemal siedmiu kilometrów i wykonano nowe umocnienia brzegów. Jednak większość potrzebnych prac na szlaku można było zaplanować dopiero po demontażu oraz oczyszczeniu poszczególnych obiektów na szlaku. Wtedy dopracowano sposoby naprawy lub wymiany urządzeń.

 

- Jesteśmy pod koniec siedmioletniego cyklu inwestycyjnego – zapewnia Halina Czarnecka, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.  – Zakończyliśmy przebudowę dwóch śluz, dwie kolejne – Miłomłyn i Zielona  planujemy oddać w sierpniu.

 

Ostatnie zadania związane z rewitalizacją Kanału Elbląskiego na odcinku pomiędzy wrotami Buczyniec a pochylnią Całuny zakończą się pod koniec roku.

 

Z uwagi na prowadzone roboty w roku 2014 na Kanale Elbląskim żegluga będzie możliwa na następujących odcinkach: przez jezioro Drużno do okolic stanowiska dolnego pochylni Całuny, od jeziora Jeziorak do okolic stanowiska górnego pochylni Buczyniec, z Jeziora Drwęckiego przez śluzę Ostróda, śluzę Małą Ruś na jezioro Szeląg Wielki oraz Kanałem Bartnickim na jezioro Bartężek.

 

Projekt  „Rewitalizacja Kanału Elbląskiego na odcinkach Jezioro Drużno – Miłomłyn, Miłomłyn – Zalewo, Miłomłyn – Ostróda – Stare Jabłonki” współfinansowany jest ze środków europejskich. Wartość projektu to 115 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wynosi 48,4 mln zł. Efektem prac ma być poprawa warunków żeglugowych na kanale, zwiększenie jego funkcjonalności oraz bezpieczeństwa użytkowników, a w konsekwencji zwiększenie ruchu turystycznego w regionie.

 

123