biznes7 fot stockvaultJak mikro- i małe przedsiębiorstwa radziły sobie na rynku w 2013 roku, zwłaszcza w zakresie działalności eksportowej? Zbadali to eksperci banku PEKAO S.A., a swoje wyniki podali w ,,Raporcie o sytuacji Mikro i Małych Firm w roku 2013", zaprezentowanym w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie 24 marca.

 

- Jako samorządowi województwa zależy nam na współpracy z przedsiębiorcami – rozwój gospodarczy województwa opiera się na przecież na przedsiębiorczości. Chcielibyśmy, by ten rozwój regionu postępował, także w oparciu o środki unijne, które dla biznesu również w kolejnych latach będą wielką szansą – powiedziała podczas prezentacji raportu Anna Wasilewska z zarządu województwa warmińsko-mazurskiego. – Małe i mikroprzedsiębiorstwa są dla nas ważnym partnerem do współpracy. W departamencie promocji mamy także zespoły zajmujące się promocją gospodarczą, co wskazuje jak ważna jest dla nas ta tematyka.

 

W tym roku został opublikowany czwarty raport, autorzy zapowiadają także kolejne, w kolejnych latach. Wszystko to po to, by przyjrzeć się rozwojowi mikro- i małych przedsiębiorstw i pokazywać jakie są trendy w ich działalności. Podczas badań nad tegorocznym raportem, we wrześniu 2013 roku, przebadanych zostało prawie 7 tys.  firm. Tak duża próba badawcza pozwoliła także na pokazanie sytuacji wewnątrz poszczególnych regionów, szczególnie pod kątem tematu specjalnego numeru – eksportu.

 

Spotkanie było także okazją do zaprezentowania codziennej działalności Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów, działającego w strukturach Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. Przypomnijmy - przedsiębiorca, który zwróci się o pomoc do centrum, może liczyć na pomoc w kontaktach z zagranicznymi firmami oraz na udostępnienie materiałów, które mogą mu pomóc w prowadzeniu biznesu poza granicami Polski (więcej na stronie http://warminsko-mazurskie.coie.gov.pl/pl/).

 

Poprzednie raporty oraz prezentacja dotycząca aktualnego badania znajdują się na stronie: http://www.pekao.com.pl/mis/raport_SME/.  ,,Raport o sytuacji Mikro i Małych Firm w roku 2013" zostanie zamieszczony na stronie internetowej w kwietniu 2014 r., po zakończeniu regionalnych prezentacji.