Spotkanie w FinlandiiW fińskim mieście Kauhajoki w dniach 11-13 września odbyła się konferencja dotycząca sieci szerokopasmowych wysokich prędkości oraz spotkanie partnerskie projektu pt. ENGAGE – „Enhancing Next Generation Access Growth in Europe”  finansowanego z programu INTERREG VI C.  Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego reprezentował podczas konferencji wicemarszałek województwa Jarosław Słoma.


 
Przedstawiciele władz europejskich regionów współpracujących w ramach projektu  podpisali „ENGAGE Manifesto” - dokument podsumowujący dotychczasową współpracę polegającą na wymianie wiedzy i doświadczeń parterów zdobytą przy realizacji projektów polegających na budowie sieci szerokopasmowych i wdrażania projektów informatycznych. Partnerami projektu są regiony z Francji, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Irlandii, Portugalii, Niemiec, Słowenii, Rumunii i Polski. Dokument ten stanowi diagnozę potrzeb regionów o charakterze wiejskim dotyczących rozbudowy sieci Internetu o wysokich przepustowościach oraz rozwoju wysokiej jakości usług cyfrowych oraz ma stać się narzędziem współpracy z Komisją Europejską w zakresie rozwoju społeczeństwa informacyjnego w nowej perspektywie finansowej 2014-2020.

 

Uczestnicy spotkania wzięli udział w wizycie studyjnej w szkole w Kauhajoki, która w modelowy sposób dostęp do szerokopasmowego Internetu oraz innowacyjne usługi i narzędzia informatyczne oraz w fabryce przetwórstwa ziemniaków, w której zostały wdrożone wysokiej jakości narzędzia elektroniczne obsługujące produkcję, system magazynowy i dystrybucję  towaru. Fińscy gospodarze zaprosili uczestników na placu budowy sieci i przyłączy światłowodowych na jednym z osiedli mieszkaniowych.

 

Informacje dotyczące Projektu ENGAGE dostępne są na stronie internetowej

 

 

IMG 0160IMG 0173