fot. stockvault.netW poniedziałek (16 września) na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim  rozpocznie się II Ogólnopolski Zjazd Latarników Polski Cyfrowej. Wolontariusze z całej Polski spędzą w Olsztynie dwa dni, podczas których omówią efekty prowadzonych działań i wyzwania związane  wykluczeniem cyfrowym pokolenia 50+.

 

W Polsce działa ponad 2,7 tys. osób, które prowadzą zajęcia z dojrzałymi osobami. To tzw. Latarnicy, czyli certyfikowani trenerzy Polski Cyfrowej Równych Szans. Spotkania przez nich prowadzone mają wprowadzi dorosłe osoby w świat internetu i nowych, cyfrowych technologii. Do tej pory w takich zajęciach wzięło udział ponad 85 tys. osób.

 

– To niezwykłe, jak wiele wniosków i ciekawych spostrzeżeń dotyczących m.in. metodyki zajęć z przedstawicielami pokolenia 50+ udało nam się wypracować - przekonuje Krzysztof Głomb, prezes stowarzyszenia „Miasta w Internecie“.   Część z nich w Olsztynie doczeka się pierwszej prezentacji. Wierzę, że będą one pomocne nie tylko dla Latarników i Polaków, ale z naszych doświadczeń skorzystają także projekty inicjowane w innych krajach Unii Europejskiej, bo problem wykluczenia cyfrowego pokolenia 50+ dotyka wszystkie kraje Starego Kontynentu.

 

Zjazd w Olsztynie ma charakter roboczy. Organizatorzy postawili na jak największą interakcję między jego uczestnikami i zaproszonymi ekspertami i trenerami.– Dominują w nim praktyczne warsztaty. Latarnicy zgłosili na przykład potrzebę rozwijania umiejętności kontaktu interpersonalnego, czy zajęć z autoprezentacji, mowy ciała i emisji głosu.– wyjaśnia Artur Krawczyk ze Stowarzyszenia „Miasta w Internecie“, które koordynuje programem Polska Cyfrowa Równych Szans.  

 

Inicjatywa Stowarzyszenia „Miasta w Internecie“ wpisuje się działania samorządu województwa warmińsko-mazurskiego. W regionie powstaje sieć szerokopasmowego Internetu za 327 mln złotych.

 

- To kluczowa inwestycja dla gospodarki regionu – podkreśla marszałek województwa Jacek Protas. - Dzięki szerokopasmowej sieci województwo będzie miało szansę na przyspieszony rozwój, zwłaszcza w kierunku innowacyjnych technologii. Po zakończeniu projektu dostęp do szybkiego Internetu będzie miało ponad 90 proc. mieszkańców województwa, dlatego bardzo ważna jest edukacja i zachęcanie dojrzałych osób do korzystania z Internetu.  

 

Polska Cyfrowa Równych Szans to największy w Europie projekt aktywizacji cyfrowej osób pokolenia 50+. Inicjatywa realizowana jest  przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach „Projektu systemowego – działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do Internetu” współfinansowanego z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

 

Zjazd rozpocznie się w poniedziałek (16 września) o godz. 11:00 przed budynkiem Wydziału Humanistycznego UWM w Olsztynie. Spotkanie otworzą marszałek Jacek Protas oraz Krzysztof Głomb, prezes stowarzyszenia ,,Miasta w Internecie”.

 

O godz. 13:00 przewidziano konferencje prasową w Auli Teatralnej Wydziału Humanistycznego.

 

Program