Artykuły z kategorii

Ekonomia społeczna to przede wszystkim ludzie. Ludzie, którzy angażują się w nowe, często nietypowe projekty i przedsięwzięcia. Wykonują ciężką pionierską pracę, która niejednokrotnie pełna jest wzlotów, ale i upadków. Mimo wszystko całkiem sporo jest w naszym województwie interesujących historii, które zakończyły się sukcesem.

 

Wśród spółdzielni socjalnych, które powstały na terenie województwa warmińsko-mazurskiego niewątpliwie do Dobrych Praktyk Ekonomii Społecznej zaliczyć można te, które uzyskały środki finansowe w ramach projektu „Biznes nie jest dla wybranych” realizowanego przez Fundację Rozwoju Przedsiębiorczości ATUT . Dotacje na założenie spółdzielni socjalnej przyznawane były na zasadach konkursowych – na najlepszy plan założenia oraz działalność spółdzielni.  Dofinansowanych zostało 5 spółdzielni socjalnych: „Dobra Ekonomia” z Bartoszyc, „Mira” z Wydmin, „Zwiastun” z Dąbrówna, „Mazurska Zagroda” z Kozarek Małych, „Nie jesteś sam” z Nidzicy.

 

Początki spółdzielni socjalnej „Dobra Ekonomia” sięgają jesieni 2011 roku kiedy to w Bartoszycach odbywały się spotkania oraz warsztaty dla przyszłych członków spółdzielni socjalnych. Inicjatorom udało się stworzyć grupę inicjatywną, w której skład wchodzili: piekarz, grafik, klaun, krawcowa, spawacz i tancerze ognia. Członkowie przedsiębiorstwa społecznego uważają, że aby odnieść sukces potrzebny jest zgrany zespół, pomysły i pozytywna energia do działania. Ekonomia społeczna to szczególny rodzaj biznesu, dla którego ważne są cele społeczne jak i zarobkowe. Zakres działalności był efektem połączenia doświadczeń i umiejętności członków, dlatego też znalazły się w nim różnorodne usługi wśród nich są m.in. oprawa i organizacja imprez dla dzieci i dorosłych, reklama wizualna, nagrywanie i wideofilmowanie oraz szkolenia. Oferta spółdzielni cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a usługi świadczone są na terenie całego kraju.

 

Na chwilę obecną w skład marek rozwijanych i obsługiwanych przez „Dobrą Ekonomię” wchodzą: Salamandra Teatr Tancerzy Ognia, Firewalking, Mobilny Piec Chlebowy, Jurty Mongolskie, QQRYQ Pracownia Reklamy, Pufi Skarpetka i Tofcio Drabinka, Miasteczko dla dzieci, Kałasznikow paintball team i Instytut Dobrej Ekonomii.

 

Założyciele „Dobrej Ekonomii” podkreślają, że prowadzenie przedsiębiorstwa społecznego wymaga dostrzeżenia w człowieku jego złożonych potrzeb i nieskończonych możliwości. Różnica pomiędzy tradycyjnym przedsiębiorstwem a przedsiębiorstwem społecznym jest taka, że w przedsiębiorstwie tradycyjnym człowiek jest najsłabszym elementem a w przedsiębiorstwie społecznym najsilniejszym.

 

Pomysł na funkcjonowanie przedsiębiorstwa społecznego może być również efektem walki z widmem bezrobocia. Tak było w przypadku Spółdzielni Socjalnej „Mira”, której to pięć założycielek przez wiele lat pracowało razem, a w 2012 roku straciły one pracę. Chęć wykorzystania umiejętności i doświadczenia zaowocowała założeniem spółdzielni. Początki były trudne, ponieważ niezbyt stabilna była sytuacja lokalowa, jednak wytrwałość w dążeniu do celu inicjatorek spółdzielni pozwoliła na rozpoczęcie działalności.  „Mira” zajmuje się produkcją odzieży roboczej. Dostosowanie do indywidualnych potrzeb klientów oraz używanie materiałów i dodatków najwyższej jakości stanowi element, który wyróżnia oferowane przez „Mirę” usługi spośród innych ofert. Unijna dotacja umożliwiła wyposażenie w najnowocześniejsze maszyny. Oferta spółdzielni nie jest skierowana tylko i wyłącznie do firm. W jej ofercie znajdują się kompleksowe usługi w zakresie szycia odzieży oraz wszelkiego rodzaju przeróbek krawieckich. Członkowie spółdzielni podkreślają, że ich wyroby są solidnie wykonane, a Klienci są zadowoleni. Wśród firm korzystających z oferty są podmioty regularnie zamawiające odzież roboczą. W najbliższej perspektywie w planach spółdzielni jest opracowanie portfolio promocyjnego, które umożliwi dotarcie do nowych klientów. Spółdzielcy patrzą w przyszłość z optymizmem.

 

Innym przykładem działania ekonomii społecznej jest spółdzielnia „Zwiastun” z Dąbrówna. To grupa funkcjonująca w sektorze usług opiekuńczych, która docelowo ma być wsparciem dla Ośrodków Pomocy Społecznej w Gminie Dąbrówno i Gminie Grunwald. Spółdzielcy prowadzą Rodzinny Dom Pomocy im. Archanioła Gabriela dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Początki „Zwiastuna” nie były łatwe. Wynikały z ograniczeń jakie nakłada Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w kwestiach własności (właścicielem domu pomocy może być osoba fizyczna lub organizacje pożytku publicznego). W związku z tym, że spółdzielnia socjalna nie jest organizacją pożytku publicznego, nie może też być właścicielem rodzinnego domu pomocy społecznej. Dlatego też, aby móc funkcjonować w obszarze pomocy społecznej Spółdzielnia zawarła współpracę z Fundacją Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie, która w Szyldaku prowadzi Dom Pomocy Społecznej „Michała Archanioła”. Pomiędzy Fundacją a Spółdzielnią „Zwiastun” zawarta została umowa o świadczenie usług opiekuńczych. Do Rodzinnego Domu Pomocy trafiają osoby z Domu Pomocy Społecznej prowadzonego przez Fundację, które przeszły kwalifikację i mają szansę na większą samodzielność. W ramach zajęć, które odbywają się w domu pomocy jego mieszkańcy uczestniczą w warsztatach zawodowych. Spółdzielcy mają kolejne nowe pomysły na rozwijanie swojej działalności – w przyszłości chcą uruchomić warsztat, który ma posłużyć do aktywizacji osób zamieszkujących w Rodzinnym Domu Pomocy im. Archanioła Gabriela. Członkowie Spółdzielni „Zwiastun” jednogłośnie podkreślają, że dzięki pomocy finansowej mogą się rozwijać i tworzyć miejsca pracy.

 

26 lutego 2014 roku w Hotelu Willa Port Conference Resort&Spa w Ostródzie odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Biznes nie jest dla wybranych” realizowany przez Fundację Rozwoju Przedsiębiorczości ATUT. Podczas konferencji członkowie i założyciele spółdzielni socjalnych, które powstały w ramach projektu mieli możliwość zaprezentowania swojej działalności, wymiany doświadczeń oraz nawiązania kontaktów biznesowych. Zwieńczeniem konferencji było spotkanie Spółdzielców z uczestnikami projektu „Inkubatory Przedsiębiorczości Społecznej” realizowanego przez Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Spontaniczna konfrontacja, do której doszło podczas szkolenia organizowanego przez ESWIP umożliwiła potencjalnym założycielom spółdzielni socjalnych pozyskanie praktycznej wiedzy od członków przedsiębiorstw społecznych: „Dobra Ekonomia”, „Mira” czy „Zwiastun”. Beneficjenci projektu realizowanego przez Fundację Rozwoju Przedsiębiorczości ATUT stwierdzili, że udział w przedsięwzięciu, jakim było stworzenie spółdzielni socjalnej, dał im szansę na rozwój, pracę i przede wszystkim na stabilizację. Spółdzielcy podkreślając zalety prowadzenia własnej działalności, dali przyszłym założycielom przedsiębiorstw społecznych nadzieję na powodzenie ich biznesu, a zarazem zmotywowali ich do działania.

 

 

Pliki do pobrania:


Prezentacja Dobra Ekonomia


Prezentacja Mira


Prezentacja Zwiastun

 

 

Obraz1Obraz2Obraz3Obraz4Obraz5Obraz6