Artykuły z kategorii

Fot. wikipedia

Dzisiaj (1 sierpnia) obchodzimy 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40 – 50 tysięcy Powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie życie straciło blisko 200 tysięcy osób, a pozostałych przy życiu około 500 tysięcy mieszkańców stolicy wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

W trzech największych miastach województwa warmińsko-mazurskiego o godz. 17 odbędą się uroczystości upamiętniające te wydarzenie. W Olsztynie zaplanowano spotkanie przy pomniku w pobliżu skrzyżowania ulic Sybiraków i Jagiellońskiej. Godzinę wcześniej w kościele pw. św. Józefa odbędzie się msza w intencji ofiar powstania. W Elblągu uroczystości odbędą się przy Pomniku Żołnierzy Armii Krajowej, Polskiego Państwa Podziemnego (ul. gen. Stefana Grota-Roweckiego / Skwer Rotmistrza Pileckiego). O godzinie 17 uruchomione zostaną syreny alarmowe także w Ełku, a w Parku Solidarności pod Pomnikiem „Poległym za Wolną i Niezawisłą Polskę” władze samorządowe oraz mieszkańcy złożą kwiaty i zapalą znicze.

Pamiętajmy, aby w godzinę „W” zatrzymać się na chwilę i uczcić w ciszy pamięć tych, którzy oddali życie za wolną Warszawę i wolną Polskę.