Artykuły z kategorii

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w województwie warmińsko-mazurskim

Od kilku lat 1 marca w sposób szczególny czci się pamięć żołnierzy, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, ale walczyli dalej tworząc antykomunistyczne i niepodległościowe podziemie.

W regionie Warmii i Mazur już od weekendu odbywają się wydarzenia, mające na celu oddanie hołdu Żołnierzom Niezłomnym.

Data 1 marca została wybrana nieprzypadkowo - tego dnia w 1951 r. zamordowani zostali przywódcy IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - kierownictwa ostatniej ogólnopolskiej organizacji wywodzącej się z Armii Krajowej. By oddać hołd poległym o godz. 13 w Olsztynie zostaną złożone kwiaty przy pomniku AK (skwer przy skrzyżowaniu ul. Dąbrowszczaków z al. Piłsudskiego). W Ełku zaplanowano mszę św. i przemarsz do Gimnazjum nr 1, które otrzyma imię Danuty Siedzikówny ps. „Inka”, oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku przy ul. Wojska Polskiego 1. W uroczystościach weźmie udział marszałek Gustaw Marek Brzezin. Z kolei Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu zaprasza do zwiedzania wystawy pt. „1 Marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Na plakatach sporządzonych przez IPN przedstawione zostały sylwetki dwunastu Żołnierzy Niezłomnych m.in.: rtm. Witolda Pileckiego ps. „Witold”, ppłk Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”, Danuty Siedzikówny ps. „Inka”, mjr Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”, Stanisława Abramowskiego ps. „Bury” i por. Henryka Borowy-Borowskiego ps. „Trzmiel”. Prezentacja potrwa do 8 marca.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się już w weekend. W Ostródzie marszałek Gustaw Marek Brzezin złożył kwiaty pod tablicą V Wileńskiej Brygady AK oraz uczestniczył w apelu pod Pomnikiem Pamięci Obrońców Suwerenności i Niepodległości, a także w przemarszu ulicami miasta. Szczytno uczciło pamięć Koncertem Galowym, w którym wzięła udział Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa. Ełk już po raz czwarty zorganizował Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” na dystansie 1963 m (odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak ps. Lalek. Podobny bieg odbył się w Piszu, poprzedzony inscenizacją „Odbicie aresztanta z posterunku Milicji Obywatelskiej w Jańsborku". Ciekawą propozycję – „Grunwaldzki łuczniczy bieg Żołnierzy Wyklętych” – przygotowało też muzeum grunwaldzkie.