Artykuły z kategorii

Twarz kobiety stylizowana na rysunki z lat 50-tych - plakat zapowiadający piknik językowy

Już w najbliższy czwartek (24 września) Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” zaprasza na piknik ortograficzno-językowy.

Zabawa rozpocznie się o godz. 10.

- Przygotujemy 10 stacji ortograficzno-językowych, na każdej stacji będą do rozwiązania quizy oraz zagadki językowe. Każdy uczestnik imprezy otrzyma kartę, na której będzie przyklejał swoje naklejki – opowiada Marta Derlukiewicz, organizator Pikniku. - 10 odwiedzonych stacji i poprawnie rozwiązanych zadań to 10 naklejek i możliwość wzięcia udziału w losowaniu nagrody.

Co jeszcze? Podczas pikniku rozstrzygnięte zostanie finałowe dyktando i dowiemy się, kto zostanie „Najlepszym Warmińsko-Mazurskim Ortografem”. Dr Katarzyna Jarosińska-Buriak, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu wygłosi prelekcję na temat kultury języka i ciekawostek językowo-ortograficznych, a laureaci konkursu krasomówczego „Mówić to mało, trzeba mówić do rzeczy” opowiedzą o naszym regionie.

W południe, w sali kameralnej Kina Światowid będzie można wziąć udział w debacie „Słowo rani bardziej niż ostry miecz”. Będzie mowa o języku użytkowników internetu, o sposobach zapobiegania szerzeniu agresji i nienawiści w Internecie oraz empatii i dbałości o kulturę wypowiedzi. A gośćmi debaty będą m.in. senator RP Witold Gintowt-Dziewałtowski, konsultant ds. języka polskiego w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli Marlena Derlukiewicz oraz wydawca elbląskiej gazety internetowej portEl.pl Włodzimierz Gęsicki.

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” na „Piknik ortograficzno-językowy” zaprasza wszystkich mieszkańców regionu Warmii i Mazur, a do uczestnictwa w zabawie szczególnie zachęca szkoły.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

PROGRAM IMPREZY

  • 10 – 10.30 Otwarcie pikniku, informacja o projekcie, zaproszenie do udziału w grach i zabawach
  • 10.30 – 11 Finałowe dyktando o tytuł „Najlepszego Warmińsko-Mazurskiego Ortografa”
  • 11 – 12 Prelekcje na temat kultury języka (zagadnienia z zakresu poprawności językowej, ciekawostki językowo-ortograficzne). Występ laureatów konkursu krasomówczego „Mówić – to mało, trzeba mówić do rzeczy”
  • 12.30 - 13.30 Debata z udziałem nauczycieli, dziennikarzy, psychologów i samorządowców „Słowo rani bardziej niż ostry miecz”
  • 13.45 – 14 Wręczenie nagród w konkursie o tytuł „Najlepszego Warmińsko-Mazurskiego Ortografa” oraz laureatom konkursu krasomówczego
  • 14 Zakończenie pikniku

W trakcie pikniku otwarte będę stacje językowo-ortograficzne. Każdy uczestnik będzie mógł zdobywać punkty i wziąć udział w losowaniu nagród.

Piknik ortograficzno-językowy dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ojczysty - dodaj do ulubionych 2015.