Artykuły z kategorii

Dzień Weterana w Olsztynie

W siedzibie Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie odbyły się uroczystości z okazji Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej. W wydarzeniu wziął udział marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

W uroczystościach wzięli udział kombatanci z województwa warmińsko-mazurskiego, członkowie organizacji pozarządowych zrzeszających i wspierających kombatantów oraz przedstawiciele władz rządowych i samorządowych.

Jednym z punktów programu obchodów Dnia Weterana było wręczenie dwóch Złotych Krzyży Zasługi, dwóch Odznak Honorowych za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz dwóch medali pamiątkowych „Obrońców Ojczyzny 1939-1945”.

Spotkanie uświetniły występy muzyków z Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie oraz Orkiestry Wojskowej 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej z Elbląga. Z kolei Mazurskie Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „Wataha” przygotowało wystawę „Mazury widziały wojnę”.

Dzień Weterana ustanowiony został przez Sejm RP w 1997 roku dla oddania hołdu obrońcom Ojczyzny i wspomnienia wszystkich tych, którzy walcząc o Polskę zginęli na polach bitew. Święto obchodzone jest 1 września, w rocznicę wybuchu II wojny światowej.