Artykuły z kategorii

Poznaliśmy wyniki tegorocznej edycji na dofinansowanie dziennych domów Senior-Wigor. Wsparcie otrzyma 119 samorządów, w tym z Warmii i Mazur.

Program adresowany jest do osób niepracujących w wieku 60+. W dziennym domu Senior-WIGOR będą mogły spędzić co najmniej 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku. Znajdzie się w nim pomieszczenie m.in. do: wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu (z biblioteką, sprzętem RTV oraz komputerem z dostępem do internetu). Zapewniony będzie także ciepły posiłek.

Na program przeznaczone jest 370 mln zł do 2020 roku. Jednostka samorządu terytorialnego może uzyskać jednorazowe wsparcie finansowe na utworzenie placówki do 80 proc. całkowitych kosztów, ale nie więcej niż 250 tys. zł. Na adaptację budynku przewidziano nie więcej niż 180 tys. zł, natomiast dotację na wyposażenie domu jednorazowo w wysokości nie wyższej niż 70 tys. zł. Z budżetu państwa zostanie również sfinansowana 1/3 kosztów utrzymania seniora w domu dziennym, ale nie więcej niż 200 zł miesięcznie. W tym roku dofinansowanie otrzyma 119 samorządów z całej Polski – w sumie ponad 25,3 mln zł.

Na wsparcie mogą liczyć również placówki z Warmii i Mazur – gmina-miasto Działdowo (ponad 246 tys. zł), gmina Wydminy (ponad 176 tys. zł), gmina Lidzbark (ponad 220 tys. zł), gmina Górowo Iławeckie (250 tys. zł), gmina miejska Bartoszyce (250 tys. zł), gmina Olsztyn (ponad 150 tys. zł).

WIĘCEJ INFORMACJI