Artykuły z kategorii

Miedzynarodowy dzien RomowW Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczy nr 2 w Elblągu, przy którym aktywnie działa świetlica romska, zorganizowane zostały obchody Międzynarodowego Dnia Romów.

 

 

Przypadające w kwietniu święto upamiętnia pierwsze spotkanie przedstawicieli społeczności romskiej z 25 państw, które odbyło się pod Londynem w 1971 r.

 

 

 

W placówce realizowany jest projekt pt. „Romowie Świata”. Umożliwia on spotkanie uczniów elbląskich szkół z przedstawicielami ludności romskiej, poznanie ich historii, kultury i tradycji. Celem projektu było pokazanie różnorodności świata Romów– zarówno tych z najbliższego sąsiedztwa, jak i odległych zakątków świata.

 

Uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Romów odbyła się w zabytkowej sali biblioteki elbląskiej im. C. Norwida. W pogramie znalazła się część artystyczna przygotowana przez polskich nauczycieli, goście mieli też okazję zapoznać się z najnowszą historią Romów oglądając prezentację multimedialną. Ważnym punktem był wykład na temat romskiej twórczości artystycznej.

 

W programie artystycznym wykorzystano fragmenty wierszy Papuszy. Największe jednak wrażenie na widzach wywarła baśń pt. „Wesztuno”, w której występowali aktorzy oraz lalki przez nich prowadzone. Adaptacja baśni została oparta na pierwszym polskim zbiorze autentycznych romskich baśni, spisanych przez nauczyciela i poetę - Jana Mirgę.

 

 

Miedzynarodowy dzien Romow2Miedzynarodowy dzien Romow3Miedzynarodowy dzien Romow4Miedzynarodowy dzien Romow5Miedzynarodowy dzien Romow6Miedzynarodowy dzien Romow7Miedzynarodowy dzien Romow8Miedzynarodowy dzien Romow9Miedzynarodowy dzien Romow1