Artykuły z kategorii

niepelnosprawny fot stockvaultPonad 5 mln zł przeznaczy w tym roku samorząd województwa na roboty budowlane w obiektach służących rehabilitacji osób niepełnosprawnych, a 3,8 mln zł wynoszą środki, które trafią do zakładów aktywności zawodowej. Wszystko to w ramach współpracy samorządu z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

– Zakłady aktywności realizują bardzo ważne zadania – mówi marszałek Jacek Protas. - Niosą pomoc osobom niepełnosprawnym i przygotowują je do aktywnego życia w otwartym środowisku na miarę ich indywidualnych możliwości. Wspieramy także zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych wykonywane przez fundacje i organizacje pozarządowe.

 

Zakład w Giżycku dostanie 640 tys. zł, w Kamionku Wielkim – 635 tys., w Olsztynie – 540 tys., w Elblągu – 405 tys. i w Biskupcu – 534 tys.

 

Dzięki dofinansowaniu osoby niepełnosprawne zatrudnione w zakładach aktywności zawodowej, obok wykonywanej pracy zarobkowej, uczestniczą w rehabilitacji społecznej, przygotowują się do życia w otwartym środowisku, uczą się pełnego, niezależnego i aktywnego życia na miarę ich indywidualnych możliwości.

 

Środki trafią też do instytucji, które chcą się przystosować do potrzeb osób niepełnosprawnych. Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna dostanie 100 tys. zł na wielofunkcyjne boisko. Elbląg chce także zaadaptować pomieszczenia garażu na pralnię w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Kamionku Wielkim, na co dostanie dofinansowanie w wysokości blisko 50 tys. zł. Lidzbark Warmiński chce zamontować windę w budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, kwota dofinansowania wynosi 50 tys. zł. Górowo Iławeckie na dom pomocy społecznej w Kamińsku dostanie 500 tys. zł, a w ramach realizacji umowy wieloletniej dodatkowo także 700 tys. zł. Kętrzyn chce zbudować halę sportową przy Szkole Podstawowej nr 4, dofinansowanie wyniesie 1 mln zł. Bartoszyce na adaptację budynku pokoszarowego przy ul. Limanowskiego na internat dla wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Kawalerów Maltańskich dostaną 1 mln zł.

 

Trwają także prace w Kisielicach. Na dostosowanie internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i terenu wokół niego do potrzeb osób niepełnosprawnych przyznano 300 tys. zł.

 

Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej ogłosił także otwarty konkurs ofert dla organizacji pozarządowych na zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Oferty można zgłaszać do 22 kwietnia, a do podziału jest 200 tys. zł.

 

fot. stockvault.net