Artykuły z kategorii

fot. stockvault.netOd 25 do 27 września na Warmii i Mazurach odbędzie się wizyta studyjna przedstawicieli podkomisji ds. polityki społecznej, działającej w ramach Komisji ds. Zatrudnienia i Polityki Socjalnej Polsko-Rosyjskiej Rady ds. Współpracy Regionów Rzeczypospolitej z Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej.

 

Główne tematy wizyty to praca nowoczesnymi metodami z młodzieżą dysfunkcyjną wymagającą wsparcia m.in. poprzez streetworkerów oraz aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych.

 

Goście z obwodu kaliningradzkiego odwiedzą Ełk oraz Biskupiec. Pierwszego dnia będą mieli okazję spotkać się z władzami Ełku, zapoznać się z pracą streetworkerów  i obejrzeć film zrealizowany przez ich podopiecznych, odwiedzą również Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Pod Kasztanami” oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowej Wsi Ełckiej.

 

Drugiego dnia goście odwiedzą Biskupiec, gdzie zapoznają się z działalnością Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło oraz formami wsparcia jakie kierują do swych podopiecznych. W programie m.in.: zwiedzanie sal edukacyjno-rehabilitacyjnych dla dzieci i młodzieży OREW, pracowni WTZ i stolarni ZAZ, w której zatrudnione są osoby z upośledzeniem umysłowym.

 

Celem wizyty jest prezentacja dobrych praktyk związanych z realizacją różnorodnych działań na rzecz młodzieży dysfunkcyjnej oraz udzielenie wsparcia osobom  niepełnosprawnym, które mogą posłużyć jako przykład i przyczynić się do rozwoju podobnych usług w analogicznych placówkach w Obwodzie Kaliningradzkim.