Artykuły z kategorii

Warmińska wędzona szynka wołowa i gofry pruskie to kolejne przysmaki z Warmii, które zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych.

Jest na niej obecnie 29 wyrobów wytwarzanych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Warmińska wędzona szynka wołowa została zgłoszona przez Mariusza Jędrychowskiego, który w swoim zakładzie w Gołogórze często wraca do starych, warmińskich receptur. Przepis na szynkę wołową pozyskał od Warmiaka, w którego rodzinie tego rodzaju wyroby były wytwarzane przed II wojną światową. Przepis ten jest też podobny do receptury opracowanej w 1964 roku przez Centralę Przemysłu Mięsnego. Do wytworzenia szynki przeznacza się najwyższej jakości część zrazówki z ćwierćtuszy tylnej. Wędzenie odbywa się nawet przez 24 godziny, przy użyciu ciepłego dymu o temperaturze do 40 st. C. Dzięki temu powstaje aromatyczny specjał o wyjątkowych walorach smakowych.

Na listę trafiły także gofry pruskie, które są nadal wypiekane przez warmińskie gospodynie. Do wyrobu takich gofrów niezbędna jest żeliwna gofrownica, przy użyciu której wypieka się dzieciom charakterystyczne kraciaste serduszka, z ciasta podobnego do naleśnikowego. Wielu łasuchów uważa, że właśnie gofry z takiej gofrownicy, pieczone na kuchni opalanej drewnem bądź z ogniska, są o niebo lepsze niż te z współczesnych, elektrycznych urządzeń.

Prowadzona przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Lista Produktów Tradycyjnych liczy obecnie 29 produktów z Warmii i Mazur. Umieszczenie wyrobu na liście jest częścią promocji dziedzictwa kulinarnego regionu. Ma na celu zidentyfikowanie tradycyjnej, polskiej żywności, a co za tym idzie, zwiększenie zainteresowania tą żywnością wśród konsumentów. Spis ten ma służyć jako przewodnik po regionalnej kuchni polskiej i jako źródło informacji na temat tradycji, sposobów wytwarzania oraz wyjątkowych cech najstarszych polskich specjałów.