Artykuły z kategorii

Makaron. Fot.stockvault.net

Do 22 sierpnia można zgłaszać chęć udziału w konkursie, który odbędzie się na początku września podczas Regionalnego Festiwalu Klusek i Makaronu.

W Wawrowicach zmierzą się kucharze amatorzy oraz koła gospodyń wiejskich.

Gotowanie „na żywo” na oczach widzów to wspaniała atrakcja dla odwiedzających Warmię i Mazury turystów. W naszym regionie takich wydarzeń jest wiele, bowiem samorząd województwa warmińsko-mazurskiego od kilku lat realizuje na Warmii i Mazurach wieloletni „Kalendarz imprez promujących żywność naturalną, tradycyjną, lokalną i regionalną Województwa Warmińsko-Mazurskiego”. Jednym z 16 organizowanych w tym roku wydarzeń jest Regionalny Festiwal Klusek i Makaronu, który odbędzie się 4 września w Wawrowicach w ramach dożynek gminno-parafialnych gminy Kurzętnik.

W tegorocznym konkursie „Na najlepszą potrawę z klusek i makaronu” rywalizować będą osoby fizyczne i koła gospodyń wiejskich. Zwycięzca konkursu otrzyma Puchar Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie www.produktregionalny.warmia.mazury.pl. Zgłoszenia do dnia 22 sierpnia.

Na plaży wiejskiej nad Jeziorem Skarlińskim w Wawrowicach odbędzie się degustacja potraw z klusek i makaronu. Zgodnie z tradycją, potrawy na bazie makaronu przygotuje wójt wraz z pracownikami gminy Kurzętnik. Z kolei Dagmara Gęstwińska z Gospodarstwa Agroturystycznego „Kalinówka” w Pietrzwałdzie – członek sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle - przyrządzi na miejscu lane kluski z lubczykiem zalane królewskim rosołem z perliczki, wołowiny i gęsi. Za tę potrawę otrzymała I miejsce oraz Puchar Marszałka za najlepszą potrawę z mąki w regionalnym konkursie „Smaki Warmii Mazur i Powiśla na stołach Europy”. Będzie można nie tylko przyjrzeć się, jak pani Dagmara przyrządza potrawę, ale przede wszystkim jej spróbować!

Festiwalowi towarzyszyć będzie kiermasz produktów naturalnych, tradycyjnych i regionalnych, w tym członków sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle”, a także prezentacja regionalnego rękodzieła oraz występy artystyczne.

Celem imprezy jest kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o tradycjach kuchni regionalnej Warmii, Mazur i Powiśla, promowanie żywności opartej na surowcach pochodzenia lokalnego, ochronę regionalnego dziedzictwa kulinarnego, zachowanie niepowtarzalnych smaków produktów żywnościowych oraz promocję restauracji i gospodarstw agroturystycznych z regionu Warmii, Mazur i Powiśla.

Organizatorem wydarzenia jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz gmina Kurzętnik.

Formularz zgłoszeniowy

Regulamin

Plakat promujący wydarzenie