Artykuły z kategorii

Obszary wiejskie. fot. T.Raczyński

W poniedziałek 16 maja marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin spotka się z naukowcami i studentami z Katedry Architektury Krajobrazu i Agroturystyki UWM, którzy angażowali się w proces pozyskiwania unijnych funduszy przez gminne samorządy biorące udział w Programie Odnowy Wsi.

Trójstronna współpraca samorządu województwa, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i samorządów gminnych biorących udział w Programie Odnowy Wsi rozpoczęła się w 2014 roku. Od tego czasu mieszkańcy sołectw i koordynatorzy gminni odpowiedzialni za realizację Programu „Wieś Warmii, Mazur i Powiśla miejscem, w którym warto żyć…” mogli konsultować z naukowcami planowane przedsięwzięcia zagospodarowania przestrzeni publicznej w swoich miejscowościach.

Zorganizowano wiele warsztatów i wykładów, przygotowano analizy i koncepcje projektowe dla kilku miejscowości, powstały również prace inżynierskie obejmujące projekty zagospodarowania przestrzeni wiejskiej.

Kilka przedsięwzięć opartych na projektach studentów uzyskało w bieżącym roku dofinansowanie w ramach konkursu „Aktywna Wieś Warmii, Mazur i Powiśla”. Współpraca gmin z UWM była premiowana dodatkowymi punktami. Samorządom współpraca daje szansę na realizację wysokiej jakości projektów, a dla środowiska akademickiego korzyścią jest praktyczny wymiar prac projektowych.

Spotkanie, które rozpocznie się o godz. 11 w sali 325 Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, będzie formą podziękowania absolwentom i promotorom.