lesnicy zoledzie lasy panstwoweW warmińsko-mazurskich lasach trwa zbiór żołędzi. Olsztyńscy leśnicy szacują, że tej jesieni zgromadzą ich ponad 80 ton. Pozwoli to wyhodować 10 milionów dębowych sadzonek.

 

Żołędzie, z których mają zostać wyhodowane młode dęby, zbiera się w specjalnie wyznaczonych fragmentach lasu. Leśnicy nazywają je drzewostanami nasiennymi. Wyróżniają się one dobrą jakością, co gwarantuje, że sadzonki wyhodowane z żołędzi zebranych w tych lasach będę silne i zdrowe.  

 

Przeciętnie z jednego kg żołędzi udaje się wyhodować 125 dębowych sadzonek. Oznacza to, że z zebranych tej jesieni żołędzi leśnicy wyhodują ponad 10 mln młodych drzewek. Przez pierwsze dwa, trzy lata życia będą one rosły w szkółkach leśnych. Później zostaną posadzone w warmińsko-mazurskich lasach. Warto wiedzieć, że udział gatunków liściastych (w tym przede wszystkim właśnie dęba) w lasach Warmii i Mazur cały czas wzrasta. Leśnicy przebudowują dominujące w naszym regionie drzewostany iglaste m.in. aby zwiększyć ich odporność.