Afisz zapowiadający koncert

W piątek (31 marca) o godz. 19 pianista Martin Kasik oraz filharmonicy warmińsko-mazurscy pod batutą Piotra Sułkowskiego serdecznie zapraszają na wieczór z muzyką Ludwiga van Beethovena.

Koncert rozpocznie uwertura Koncertowa Egmont op.84. zainspirowana dramatem Goethego, którą Beethoven napisał w latach 1809-1810.

O ile dyrygenci rzadko sięgają po całą kompozycję, o tyle uwertura jest stałym „bywalcem” sal koncertowych świata, elektryzując publiczność już od pierwszych taktów.

Drugą kompozycję – I Koncert fortepianowy C-dur op. 15 z towarzyszeniem orkiestry zaprezentuje czeski pianista Martin Kasik. Artystę zalicza się do grona czołowych czeskich pianistów współczesnych. Jest laureatem konkursów, otrzymał wiele prestiżowych nagród. m.in.: w 1998 roku zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Praska Wiosna”, a w 2000 r. otrzymał nagrodę „Davidoff Prix”. Występował w słynnych salach koncertowych, takich jak: Berlin Philharmonic Hall, Wigmore Hall, Tonhalle w Zurychu, Gewandhaus w Lipsku, Concertgebouw w Amsterdamie, Rotterdam's De Doelen, Finlandia Hall w Helsinkach, Auditorio de Barcelona, Carnegie Hall na Weill Recital Hall, Alice Tully Hall i Avery Fisher Hall, Kennedy Center w Waszyngtonie, Suntory Hall, Tokyo's Victoria, w Sali koncertowej w Singapurze i innych.

Jako solista koncertował m. in. z orkiestrami Chicago Symphony, Minneapolis Symphony Orchestra, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Tonhalle-Orchester Zürich, Stuttgarter Philharmoniker, Rotterdam Philharmonic Orchestra, czy Helsinki Philharmonic Orchestra. Jako solista regularnie współpracuje z Filharmonią Czeską i Praską Orkiestrą Symfoniczną, z którymi odbył tournée po Stanach Zjednoczonych i Japonii. Jego dyskografia obejmuje 10 płyt.

Piątkowy koncert w wykonaniu filharmoników po dyrekcją Piotra Sułkowskiego zakończy V Symfonia c-moll op. 67 Beethovena. Dzieło, którego pierwsze szkice sięgają 1800 roku kompozytor ukończył dopiero latem 1808 roku. Po raz pierwszy wykonano V Symfonię w grudniu tego samego roku we Wiedniu, gdzie od razu zdobyła ona sobie duże uznanie, by po latach stać się jednym z najsłynniejszych arcydzieł muzycznych.

Bilety w cenie 40zł normalny i 30 zł ulgowy do nabycia pon.-pt. w godz.10-18 w kasie oraz poprzez stronę internetową

Więcej o programie koncertu na stronie Filharmonii