Artykuły z kategorii

Logo Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?”

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” rozpocznie się 17 marca w Elblągu.

To dwudziesta pierwsza edycja konkursu, podczas którego prezentowana jest poezja i proza o tematyce miłosnej.

- Pierwszą edycję Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” zorganizowaliśmy w 1997 roku – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. – I od tylu lat udaje nam się przygotowywać to święto słowa recytowanego i śpiewanego, na które uczestnicy przyjeżdżają z całej Polski.

Podczas tego konkursu może zaprezentować swoją wrażliwość, talent i swoją twórczość zarówno młodzież szkół ponadgimnazjalnych, jak i studenci i osoby dorosłe. Część turniejowa obejmuje kategorie recytacji i piosenki poetyckiej, a ich zwycięzcy biorą udział w koncercie galowym, którego gwiazdą będzie w tym roku Zbigniew Wodecki.

Uczestnicy prezentują się przy udziale publiczności, a ocenia ich jury, w tym roku w składzie: Joanna Lewandowska - piosenkarka i pedagog, Jarosław Wasik - dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu i członek Rady Artystycznej Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz pochodzący z Elbląga aktor filmowy i teatralny Krzysztof Wieszczek.

Od recytatorów usłyszymy prozę m.in. Jakuba Żulczyka i Marcina Świetlickiego, czy wiersze Leśmiana, Stachury i Asnyka. Regulamin dopuszcza prezentację poezji i prozy autorów zagranicznych, przetłumaczonych na język polski. Będzie więc proza Brodskiego i Bergmana, jak zawsze też w gronie wybranych autorów na festiwalu poświęconym miłości pojawiła się Maria Pawlikowska- Jasnorzewska.

Wśród osób, które startować będą w części konkursowej festiwalu w kategorii piosenka poetycka usłyszymy utwory m.in. do słów Osieckiej, Kofty, czy Brela. Pojawią się także uczestnicy konkursu, którzy zaprezentują własną twórczość, a także tacy, którzy startować będą w obu kategoriach.

Gwiazdą OFSS „…czy to jest kochanie?” będzie instrumentalista, kompozytor i aranżer, a także laureat wielu konkursów i festiwali - Zbigniew Wodecki . - Sam o sobie mówi, że jest „śpiewającym muzykiem” i marzy o lansowaniu młodych, zdolnych ludzi, których kreowałby na prawdziwe gwiazdy – dodaje Aleksandra Bednarczuk, kierownik artystyczny OFSS „…czy to jest kochanie?”. – Nasz festiwal będzie więc do tego doskonałą okazją.

Zbigniew Wodecki wystąpi na zakończenie OFSS „…czy to jest kochanie?” z zespołem w składzie: Jarosław Zawadzki (instrumenty klawiszowe), Mirosław Wiśniewski (bass), Zbigniew Stelmasiak (gitara) i Paweł Twardoch (perkusja).

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” odbędzie się w dniach 17 – 19 marca. Organizatorem festiwalu jest Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

Szczegółowe informacje na temat festiwalu