Artykuły z kategorii

Plakat promujący "Gale sylwestrowe"

30 i 31 grudnia będzie można posłuchać w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej najpiękniejsze arie oraz duety z repertuaru operowego, operetkowego i musicalowego.

Nie zabraknie też walców i polek rodziny Straussów.

W piątek (30 grudnia) „Gala sylwestrowa” rozpocznie się o godz. 19, zaś w sobotę (31 grudnia) o godz. 20.30. Orkiestrę symfoniczną filharmoników warmińsko-mazurskich poprowadzi Piotr Sułkowski, a jako soliści wieczoru wystąpią: Katarzyna Mackiewicz – sopran i Dmitry Kalyaka (Rosja) – tenor.

Choć najpiękniejsze arie i duety z repertuaru operowego, operetkowego i musicalowego oraz walce i polki rodziny Straussów, które usłyszymy 30 i 31 grudnia 2016 r. wszyscy bardzo dobrze znamy, to niezmiennie każdego roku ulegamy ich niepowtarzalnemu czarowi. A występ dwójki znakomitych solistów gwarantuje melomanom udział w niezwykłej gali sylwestrowej.

Katarzyna Mackiewicz ukończyła z wyróżnieniem Państwowe Konserwatorium Muzyczne im. N. Rimskiego - Korsakowa w Petersburgu (Rosja). Sopranistka z powodzeniem brała udział w kilkunastu prestiżowych konkursach wokalnych, z których warto wyróżnić: „The Riccardo Zandonai International Opera Competition", Riva del Garda - III nagroda, Włochy (2014), „Belvedere Hans Gabor” International Opera Competition, Amsterdam, Holandia - nagroda specjalna (2013), Międzynarodowy Konkurs Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. I. Borowickiej w Krakowie - I nagroda (2010), I Międzynarodowy Konkurs Wokalnym im. F. Lehara, Budapeszt Węgry (2010), Konkurs wokalny „Wiosna romansa " St. Petersburg, Rosja – I nagroda (2010). Artystka prowadzi działalność koncertową głównie za granicą. Uczestniczyła w wielu festiwalach muzycznych, m.in. Międzynarodowym Festiwalu „Gwiazdy Białych Nocy” w Petersburgu (2005), Festiwalu Jakuba Pustina i jego gości” (2008) w Czechach, Międzynarodowym Festiwalu Operowym im. Szaliapina w Kazaniu, w Rosji w latach 2010 r., 2011 r., 2013 r. i w 2014 r., International Music Festival „Musica Viva” w Bukareszcie(2013), „I Budapesti Operett Musical Fesztival” w Budapeszcie (2013) „IV International Pafos Open Music Festival” na Cyprze (2014), „Musica Riva Festival” w Riva del Garda, Włochy (2014), „Opera in Tallin City Hall” w Estonii (2014), Festival „Silk Way 2015” w Astanie, Kazachstan, „Feel Russia 2016” w Monachium, Atenach i Wiedniu.

Dmitry Kalyaka (Rosja) zalicza się obecnie do grona najlepszych rosyjskich tenorów. Artysta współpracuje na stałe ze słynnym Teatrem Marińskim w Petersburgu. Jego życiorys artystyczny obejmuje m.in. uczestnictwo w licznych kursach mistrzowskich, prowadzonych przez najwybitniejszych śpiewaków operowych Rosji i Europy. Spośród jego licznych sukcesów wokalnych warto wspomnieć choćby ten sprzed roku – w 2015 r. Dmitry Kalyaka zwyciężył w V Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. F. Chopina w Petersburgu. Artysta współpracuje z wieloma dyrygentami i orkiestrami Rosji mając na swoim koncie występy w jej najważniejszych teatrach operowych. W swoim repertuarze posiada m.in. arie i duety z oper P. Czajkowskiego, P. Mascagniego, S. Moniuszki oraz pieśni K. Szymanowskiego, J.I. Paderewskiego czy F. Chopina.