Artykuły z kategorii

„Nowy poczet władców Polski”

Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza na wystawę pt. „Nowy poczet władców Polski”.

Kolekcja, której mecenasem jest PKO Bank Polski, składa się z 49 portretów władców namalowanych przez wybitnego grafika - profesora Waldemara Świerzego.

Projekt został zainicjowany w 2003 roku przez Andrzeja Pągowskiego. W ramach tej inicjatywy Waldemar Świerzy na podstawie najbardziej aktualnej wiedzy historycznej stworzył zupełnie nowe, nowoczesne, barwne i porywające wizerunki postaci polskich władców. Prace trwały z przerwami przez 10 lat i zakończyły się w 2013 roku, dwa tygodnie przed śmiercią profesora.

Do tej poru obowiązującym kanonem wizerunku władców Polski był poczet powszechnie kojarzony z Janem Matejko. Jego projekty wykonane były w technice rysunku, pozbawione koloru i dostosowane do ówczesnych technik drukarskich. W okresie późniejszym były kolorowane lub na ich podstawie inni artyści malowali swoje portrety władców.

Kolekcja prac Waldemara Świerzego została po raz pierwszy w całości zaprezentowana publicznie w maju 2015 roku na wystawie „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” na Zamku Królewskim w Warszawie. - Matejkowski poczet tak się przyjął, że dziś nie wyobrażamy sobie innego. A ja postanowiłem go sobie wyobrazić. Chciałem mieć na obrazach prawdziwych ludzi – mówi Waldemar Świerzy.

Wystawa będzie pokazywana w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie do połowy stycznia 2017 roku. (I i II piętro foyer).

Więcej informacji