Filharmonia w Olsztynie

W najbliższy piątek (2 grudnia 2016 roku) zaprezentuje je orkiestra symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod batutą Vladimira Kiradjieva.

Solistą koncertu będzie młody austriacki wiolonczelista Jeremias Fidel. Obok dobrze znanych kompozycji – Koncertu wiolonczelowego a-moll op. 33 Camilla Saint-Seansa i Maxa Brucha – Kol Nidrei – Adagia d-moll na wiolonczelę i orkiestrę op. 47, dyrygent koncertu wprowadził do programu pozycję nieco zapomnianego polskiego romantyka Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego.

Będzie to uwertura do opery Monar, czyli Flibustierowi op. 30 na orkiestrę symfoniczną. Ponadto melomani w koncercie usłyszą rzadko u nas wykonywaną II Symfonię h-moll zwaną Bohaterską Aleksandra Borodina.

Vladimir Kiradjiev to wybitny dyrygent operowy mieszkający w Wiedniu. Ukończył studia w Sofii w zakresie dyrygentury, kompozycji i prowadzenia chórów. Doskonalił swe umiejętności w Weimarze (1983 r.) u Kurta Mazura, w Sienie (1985) u Franco Ferrary, w Warnie (1987) u Karla Oesterreichera. Był m.in. szefem artystycznym wiedeńskiej Residenzorchester. Jest stałym dyrygentem gościnnym w licznych teatrach operowych, m.in. w Stadttheater w Lucernie, w Deutsche Oper w Berlinie, w Berlin Metropol Theatre, w Łotewskiej Operze Narodowej w Rydze, w Bułgarskiej Operze Narodowej, w Tatarskiej Operze Narodowej w Kazaniu.

Od sezonu 2013/2014 Vladimir Kiradjiev jest pierwszym gościnnym dyrygentem w Operze na Zamku w Szczecinie. Artysta prowadził orkiestry symfoniczne w Austrii, w Niemczech, we Francji, Szwajcarii, Bułgarii, na Litwie, w Rosji, w Polsce, w Meksyku, Kolumbii i w Chinach. Współpracował z takimi gwiazdami jak m.in. śpiewacy Anna Netrebko, Elina Garanca, Maija Kovalevska, Rene Kollo, skrzypek Andrey Korsakov, klarnecistka Sharon Kam, trębacz Guy Touvron, pianista Rafał Blechacz, Ludmil Angelov, tancerz Rudolf Nureyev i wielu innych. Vladimir Kiradjiev jest nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu.

Wiolonczelista Jeremias Fliedl urodził się w 1999 roku w Klagenfurcie w uzdolnionej artystycznie rodzinie. Jego pierwszym nauczycielem był Igor Mitrovic, a następnie pedagogiem i opiekunem artystycznym młodego wiolonczelisty został Heinrich Schiff. Artysta od 2014 roku regularnie uczestniczy w kursach mistrzowskich m.in. prowadzonych przez Christiana Poltéra. Występuje jako solista z orkiestrami austriackimi i zagranicznymi, a także koncertuje jako kameralista. Jeremias Fliedl jest laureatem międzynarodowych konkursów wiolonczelowych m.in. Antonio Janigro w Zagrzebiu oraz w Liezen w Austrii.

Bilety w cenie 40 zł normalni i 30 zł ulgowy do nabycia pon.-pt. w godz.10-18 w kasie Filharmonii oarz poprzez stronę internetową Filharmonii http://bilety.filharmonia.olsztyn.pl/