Artykuły z kategorii

Plakat z okazju Roku Nowowiejskiego

Wernisaż wystawy pokonkursowej odbędzie się w środę (26 października) o godz. 18 w olsztyńskiej Galerii BWA.

Jurorzy zdecydowali się nagrodzić prace Małgorzaty Komorowskiej, Natalii Skowrońskiej-Iwańczyk oraz Weroniki Borzuchowskiej.

Konkurs na plakat „Rok Feliksa Nowowiejskiego” został zorganizowany z myślą o promowaniu postaci i twórczości Feliksa Nowowiejskiego, patrona roku 2016, w którym przypada 70. rocznica śmierci kompozytora. Do udziału w konkursie zgłoszono prawie 40 plakatów, spośród których wyłoniono 19, które zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej. Decyzją Jury przyznano trzy równorzędne III Nagrody, tym samym rezygnując z przyznania I i II Nagrody. Autorami zwycięskich prac są: Weronika Borzuchowska, Natalia Skowrońska-Iwańczyk oraz Małgorzata Komorowska.

Na wystawie zobaczymy też prace Przemysława Arciucha, Sebastiana Baumana, Dawid Celek, Michała Tadeusza Golańskiego, Mariusza Gutowskiego, Katarzyny Kozak, Michała Łąckiego, Krzysztofa Motyki, Marty Pietrykowskiej, Iwony Słowik, Mateusza Stawarskiego, Magdaleny Wosik i Adama Wyżlica.

Feliks Nowowiejski – polski kompozytor, dyrygent, pedagog, organizator życia muzycznego. Urodził się 7 lutego 1877 roku w Barczewie. W 1909 roku Nowowiejski osiadł w Krakowie, gdzie pełnił funkcję dyrektora artystycznego Towarzystwa Muzycznego, a także działał jako dyrygent, organista-wirtuoz i pedagog. Skomponował muzykę do „Roty” Marii Konopnickiej. W 1920 roku Feliks Nowowiejski zaangażował się w działania poprzedzające plebiscyt mający rozstrzygnąć o przyłączeniu Warmii i Mazur do wyzwolonej Polski. Zorganizował w dziesięciu miastach koncerty, z których dochód przeznaczył na potrzeby plebiscytu, podczas których zaprezentowana została jego pieśń do słów Marii Paruszewskiej "O Warmio moja miła".