Artykuły z kategorii

Budynek Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie z lotu ptaka

"Trwałość gestu" – taki tytuł nosi wystawa Małgorzaty Chomicz, która zostanie otwarta w poniedziałek (16 maja) o godz. 16 w Galerii Marszałkowskiej w Olsztynie.

Część zaprezentowanych na wystawie prac stanowi ilustracje do wierszy Bożeny Kraczkowskiej, artystki i dziennikarki, zawartych w tomiku poezji pt. „Flamingi”.

Małgorzata Chomicz urodziła się Olsztynie. W 1995 roku zdobyła dyplom z wyróżnieniem w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W roku akademickim 1996/97 odbyła staż naukowy na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 20 lat uczy studentów technik grafiki warsztatowej. Od 2007 roku jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zajmuje się grafiką warsztatową i książką artystyczną. Jest autorka 50 wystaw indywidualnych (m.in.: w Krakowie, Wilnie, Rzymie, Norymberdze, Asyżu, Perugii, Bańskiej Bystrzycy, Trydencie, Zagrzebiu, Trogirze).

Za najważniejszą swoją prezentację artystka uważa wystawę indywidualną w starożytnych murach Pałacu Dioklecjana w Splicie (obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO) w lipcu 2015 roku. Brała udział w ponad 140 wystawach zbiorowych oraz konkursach graficznych w kraju i zagranicą. Jest członkiem honorowym Stowarzyszenia Grafików „Stamperia del Tevere” w Rzymie, a od 2013 roku członkiem Stowarzyszenia „InSigna” w Rzymie.

Jej prace znajdują się w zbiorach m.in.: Il Museo dell’Incisione - Muzeum Grafiki - Acqui Terme we Włoszech, w Ambasadzie RP w Zagrzebiu, w Museo Guido Calori San Gemini we Włoszech, w Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej Dom Praczki w Kielcach, w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, w Bibliotece Aleksandryjskiej w Egipcie oraz w zbiorach prywatnych (Chiny, USA, Niemcy, Włochy, Polska, Kanada, Słowenia, Szwajcaria).