Artykuły z kategorii

Anna Miernik

W najbliższy czwartek (25 lutego) na deskach Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej wystąpi Anna Miernik.

Pianistka zagra utwory Tansmana, Chopina i Nowowiejskiego.

Anna Miernik należy do grona szczególnie wyróżniających się artystów polskich młodego pokolenia. Jest absolwentką krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula, którą ukończyła z wyróżnieniem. Artystka uczestniczyła również w kursach mistrzowskich, podczas których pracowała z wybitnymi pedagogami o międzynarodowej sławie, takimi jak Paul Badura-Skoda – legenda światowej pianistyki, czy prof. Dina Yoffe, laureatka Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w roku 1975.

Pianistka występowała na czterech kontynentach w 18 krajach. Jest laureatką licznych nagród międzynarodowych i krajowych. Doceniana za osiągnięcia artystyczne i naukowe. Koncertuje jako solistka i kameralistka w wielu prestiżowych salach koncertowych. W roku 2013, podczas tournées po Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie i USA wystąpiła z 15 recitalami, m.in. w słynnej Operze w Sydney. Koncertowała w takich ośrodkach muzycznych jak: Ottawa, Calgary (Kanada), Orchard Lake (USA), Canberra, Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth (Australia), Wellington (Nowa Zelandia), Tbilisi (Gruzja), Erywań (Armenia), Ałmaty (Kazachstan), Ochryda (Macedonia), Tel-Awiw (Izrael).

Dużo uwagi poświęca promocji polskiej muzyki oraz rodzimej kultury poza granicami kraju. W jej repertuarze znajdują się utwory ponad 20 polskich kompozytorów, których dzieła regularnie włącza do programów swoich koncertów. Wykonuje kompozycje reprezentujące różne epoki, gatunki i style. Fascynuje ją również muzyka najnowsza oraz możliwość zaprezentowania i zainspirowania publiczności dziełami, których nigdy wcześniej nie mieli okazji usłyszeć. Zrealizowała kilka prawykonań, wśród których znalazły się także utwory dedykowane jej samej.

Jej koncerty były transmitowane i retransmitowane przez wiele stacji radiowych i telewizyjnych, a recenzje z koncertów ukazują się w prasie międzynarodowej („Sydney Morning Herald”, „The Epoch Times”, Ottawa).

W czerwcu 2014 roku ukazała się jej pierwsza płyta, którą nagrała na zaproszenie skrzypaczki Patrycji Piekutowskiej. W albumie znajdują się sonaty na skrzypce i fortepian Brahmsa i Francka. Za dotychczasowe osiągnięcia artystyczne i naukowe pianistka otrzymała liczne nagrody, w tym stypendia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W I części mistrzowskiego recitalu fortepianowego Anna Miernik wykona kompozycje:

  • Aleksander Tansman – Sonatina Transatlantycka
  • Fryderyk Chopin – Nokturny op. 9 (b-moll; nr 2 Es-dur; nr 3 H-dur)
  • Feliks Nowowiejski – Borowiak
  • Fryderyk Chopin – Ballada g- moll op. 23

W II części recitalu pianistka zaprezentuje następujące utwory:

  • Aleksander Skriabin – II Sonata gis-moll op. 19 („Sonata -fantazja”)
  • Karol Szymanowski – Etiuda b-moll op. 4 nr 3
  • Ignacy Jan Paderewski – Caprice -Valse op. 10 nr 5
  • Fryderyk Chopin – Scherzo b-moll op. 31

Bilety w cenie: normalny - 40 zł, ulgowy - 30 zł do nabycia w kasie pon.-pt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetową Filharmonii.