Artykuły z kategorii

rebelia5Od 6 do 9 września w Olsztynie odbędzie się II edycja SPACE VJ MEETING – międzynarodowego festiwalu wizualizacji. Impreza, która jako jedyna w Polsce pokazuje osiągnięcia kultury audiowizualnej na tak dużą skalę, jest jednym z głównych wydarzeń kampanii „Warmia: Rebelia Kultury”.

SPACE VJ MEETING to międzynarodowe święto artystów wizualnych i sztuki nowych mediów, stworzone przez VJ-ów i dla VJ-ów. Do Olsztyna przyjedzie blisko 100 VJ-ów z całego świata, by zaprezentować spektakularne projekcje wideo mappingu 3D i Kina Na Żywo, a także inne odmiany sztuki VJ-skiej. Na tworzone przez nich pokazy składają się m.in. animacje komputerowe, obrazy zarejestrowane kamerą oraz grafiki. Aby uatrakcyjnić występy, zostaną zbudowane struktury przestrzenne, na których wyświetlane będą projekcje wideo.  
 
Przez cztery dni, od godz. 14 do 22, w olsztyńskim Planetarium będzie można oglądać video instalacje, wziąć udział w VJ-skich prezentacjach oraz interaktywnych warsztatach:

6 września

12:00 – 22:00 - konferencja prasowa, prezentacje, wideo instalacje, warsztaty (Sala Konferencyjna Planetarium)

7 września

15:30 – 19:00 - występy Vj-ów na kopule, filmy full dome, przedstawienia audiowizualne, instalacje w hallu (Planetarium)

14:00 – 22:00 - warsztaty (Sala Konferencyjna Planetarium)

21:00 – 22:00 - projekcje wideo mappingu (wieża Obserwatorium Astronomicznego)

8 września

14:00 – 22:00 - warsztaty, instalacje (Sala Konferencyjna Planetarium)

19:00 – 22:00 - pokazy VJ-ów na kopule, występy audiowizualne, filmy fulldome (Planetarium)

Od 22:00 - after party (klub Grawitacja)

9 września

14:00 - 22:00 - wideo ekspozycje w hallu, otwarte warsztaty, prezentacje (Sala Konferencyjna Planetarium)

Wśród gwiazd festiwalu będą goście z kilkunastu państw i kilku kontynentów (Tajlandia, Australia, Stany Zjednoczone, Argentyna, Belgia, Wielka Brytania, Włochy, Węgry, Bułgaria i inne), m.in.: Devon Miles (Tajlandia), który występował na wielu festiwalach i imprezach z muzyką elektroniczną w całej Europie, jeden z ośmiu najlepszych VJ-ów w konkursie prestiżowego London International Music Fair. Kimberley Bianca (Australia) - australijska artystka intermediów, łącząca różne techniki: performance, poezję i sztukę cyfrową z osobistymi doświadczeniami, które zebrała żyjąc na trzech kontynentach. Shiny Toys (Niemcy) - Jan Ehlen i Jerry Jerome, twórcy festiwalu eksperymentów audiowizualnych organizowanego w Zagłębiu Ruhry. Vargasz (Węgry) - jeden z liderów sceny VJ-skiej na Węgrzech, podczas Space VJ Meeting poprowadzi interaktywne warsztaty i zaprezentuje filmy w technice fulldome. Andreas Karaulanis i Katerina Liana (Grecja), którzy łączą muzyczno-wizualne przedstawienie z tańcem. Swoje projekty zaprezentują także polscy VJ-e m.in.: Diablos, Neonbreaker, Fisz i polsko-czeski kolektyw Podaj Kabel (Olila, Jooska, Malaga, Gibi, MyShoot).

Wyjątkową atrakcją SPACE VJ MEETING będzie połączenie sztuki VJ-skiej z ich nowoczesną prezentacją. Olsztyńskie planetarium posiada cyfrową technologię fulldome, która służy do pokazywania materiałów wideo w olbrzymiej rozdzielczości (poza Olsztynem w Polsce wykorzystuje ją tylko warszawskie Centrum Nauki „Kopernik”), co pozwala tworzyć – interaktywnie i na żywo - ruchome obrazy, wypełniające całą kopułę w technice wideo (nazwa fulldome - podobnie jak PAL lub HD - to określenie rozdzielczości obrazu wideo).

Podczas festiwalu odbędzie się konkurs dla artystów biorących udział w SPACJE VJ MEETING na przygotowanie klipu promocyjnego sztukę audiowizualną. Nagrodą będą programy resolume arena i resolume avenue do VJ-owania, których łączna wartość wynosi ponad 4 tysiące złotych.

Cztery festiwalowe dni i noce to pokazy VJ-skie, towarzyszące im sety DJ-skie, występy audiowizualne, instalacje oraz warsztaty. Udział w SPACE VJ MEETING jest bezpłatny – dla artystów i publiczności. Organizatorzy: Jarosław Bałabański (VJ Diablos) i pochodzący z Belgii Bjorn Samson (twórca VJ Forum International) chcą rozwijać społeczność uczestników tego „kosmicznego spotkania”. Pierwsza edycja Space VJ Meeting odbyła się od 1 do 4 marca 2012 r. Wystąpiło wtedy 38 artystów z 12 krajów świata, m.in. z USA, Australii i Iranu.

Więcej na stronie internetowej festiwalu: www.spacevjmeeting.net .

Kampania „Warmia: Rebelia Kultury” to cykl artystycznych wydarzeń pokazujących, że Warmia jest jednym z najbardziej atrakcyjnych kulturalnie miejsc w Polsce. Przez 4 miesiące, od początku lipca do końca października, odbywa się tam: 10 festiwali, 50 koncertów, 2000 godzin warsztatów, z udziałem 100 artystów z kilkunastu krajów. Prezentują: muzykę, street art, performance, film, design czy literaturę. Dotychczas w ramach kampanii odbyły się: street-artowy Bruk Festival, alternatywny Dobremiastock Rebel Festival, poświęcona muzyce basowej Rebelia Niskich Tonów (Bass Days Poland). Podróż po Warmii rozpoczęło mobilne astrolabium, trwa także akcja popularyzująca czytelnictwo - Rebelia Czytania.