Artykuły z kategorii

rebelia czytaniaOd lipca do końca września na Warmii trwa „Inwazja Czytania”, podczas której artyści czytają fragmenty powieści, baśni i wierszy w miejscach publicznych. To część akcji społecznej promującej czytelnictwo, zorganizowanej w ramach kampanii „Warmia: Rebelia Kultury”.

„Inwazja Czytania” jest jedną z inicjatyw większego projektu "Rebelia Czytania", który ma na celu promowanie czytelnictwa wśród Polaków i zwiększenie świadomości o tym, że kontakt z literaturą rozwija wyobraźnię i jest jedną z najprzyjemniejszych form spędzania wolnego czasu. Finał akcji odbędzie się 28 września podczas Europejskiej Nocy Naukowców w Olsztynie, gdzie w czytanie dla publiczności zaangażują się Elżbieta Dzikowska i Stanisław Soyka.
 
„Inwazja Czytania”, dzięki udziałowi osób publicznych będących bohaterami masowej wyobraźni, skuteczniej pokazuje, że czytanie jest przyjemne, ale też ważne i rozwijające. Prezentacja fragmentów literatury, przede wszystkim powstałej na Warmii, odbywa się w miejscach publicznych – na ulicach, plażach, placach i podczas imprez masowych - koncertów i festiwali będących częścią kampanii „Warmia: Rebelia Kultury”. „Inwazji Czytania” towarzyszą konkursy, w których nagrodami są książki.
 
Dotąd podczas „Inwazji  Czytania” publiczność mogła m.in. usłyszeć fragmenty baśni  przedstawione przez Artura Andrusa, znanego dziennikarza i artystę kabaretowego. Uczestnicy imprezy muzycznej Dobremiastock Festival w Dobrym Mieście wysłuchali fragmentów książki „Rebelia” olsztyńskiego pisarza Mariusza Sieniewicza, czytanej przez adepta Studium Aktorskiego Teatru Jaracza. Ratownicy WOPR oraz wolontariusze z jadącego na Woodstock „wiatrobusu” czytali głośno powieść „Zęby” Joanny Wilengowskiej i „Bajkowe dziwy” Józefa Jacka Rojka. Dla publiczności „Rebelii niskich tonów”, festiwalu muzyki basowej, czytał basista Wojciech Pilichowski.
 
- W pełni popieram akcję Rebelia Czytania. Jestem miłośnikiem słowa pisanego, przedkładam książki nad telewizję czy radio. Z przyjemnością wsparłem tę akcję podczas Bass Days Poland w Olsztynie. Lem należy do moich ulubionych autorów, stąd uznałem, że cytat z jego książki będzie na ten moment najlepszy – komentuje Wojciech Pilichowski.

A podczas XXI Międzynarodowych Spotkań Rodzin Muzykujących Ewa Cichocka z kabaretu Czerwony Tulipan wraz z krakowskim aktorem Bogusławem Sobczukiem przeczytali fragmenty książek „Człowiek z Palermo” Filipa Onichimowskiego oraz „Daleki kraju” Petry Reski. - "Rebelia Czytania" to ciekawa inicjatywa, która poprzez wprowadzanie literatury w nietypowe miejsca uzmysławia nam, że do książki możemy usiąść nie tylko w domu, ale w każdym dowolnym miejscu i momencie – mówi Ewa Cichocka.

Kolejne sierpniowe czytania zaplanowano podczas następujących wydarzeń:
10, 18, 24, 25 sierpnia – Lidzbarskie Wieczory Jazzowe w Lidzbarku Warmińskim
10-12 sierpnia – Olsztyńska Trzydniówka Teatralna w Olsztynie
26-28 sierpnia – Fama Rock Festiwal w Iławie
23-24 sierpnia – XVI Elbląskie Noce Festiwal Piosenki Wartościowej w Elblągu.

Powodem do rozpoczęcia  kampanii społecznej „Rebelia Czytania” stał się niski poziom czytelnictwa w kraju.  - Jeśli przeciętny Polak omija szerokim łukiem półki z książkami, nie ma potrzeby lub czasu na czytanie, to odmawia sobie jednej z największych życiowych przyjemności. Okładka książki jest jak brama, którą wkraczamy do fascynującego  świata.  Chcemy do niego zaprosić poprzez „Rebelię Czytania”. Mam nadzieję, że w przyszłości nasza akcja obejmie cały kraj – mówi Małgorzata Sieniewicz, koordynatorka projektu „Rebelia Czytania”.
 
Organizatorzy „Rebelii Czytania” planują kolejne czytelnicze wydarzenia na jesieni.
 
Pierwszym będzie „Czytanie na śniadanie”, podczas którego literatura zaskoczy mieszkańców Warmii tam, gdzie się jej najmniej spodziewają: w pracy, sklepie czy na szkolnej przerwie.
 
Druga akcja to  „A kto poczyta dorosłym?” skierowana do starszych odbiorców. Jest inspirowana ogólnopolską akcją „Cała Polska czyta dzieciom”. Wezmą w niej udział aktorzy, animatorzy, nauczyciele i wszyscy, którzy chcą poczytać innym.

Kampania „Warmia: Rebelia Kultury” to cykl artystycznych wydarzeń pokazujących, że Warmia jest jednym z najbardziej atrakcyjnych kulturalnie miejsc w Polsce. Przez 4 miesiące, od początku lipca do końca października, odbywa się tam: 10 festiwali, 50 koncertów, 2000 godzin warsztatów,
z udziałem 100 artystów z kilkunastu krajów. Prezentują: muzykę, street art, performance, film, design czy literaturę. Dotychczas w ramach kampanii odbyły się: street-artowy Bruk Festival, alternatywny Dobremiastock Rebel Festival, poświęcona muzyce basowej Rebelia Niskich Tonów (Bass Days Poland). Podróż po Warmii rozpoczęło mobilne astrolabium, trwa także akcja popularyzująca czytelnictwo – „Rebelia Czytania”.
 
fot. Wojciech Pilichowski czyta Lema podczas "Rebelii Niskich Tonów" w Olsztynie.