Artykuły z kategorii

Centrum Polsko-Francuskie Côtes d’Armor-Warmia i Mazury w Olsztynie zaprasza 8 maja na dwa spotkania.

Najpierw André Jolivet opowie o tym jak tworzy artystyczne książki, a wieczorem odbędzie się seans filmów Jeana Epsteina, francuskiego klasyka kina niemego i dźwiękowego.

O godz. 12 w Galerii BWA Olsztyn (al. Piłsudskiego 38) rozpocznie się pokaz książek André Jolivet’a. Ten francuski artysta brał udział w licznych wystawach malarskich we Francji, Europie i na świecie. Jest autorem ponad 200 książek artystycznych zwanych „livres d’artiste” - oryginalne malarstwo na papierze do tekstów literackich autorów francuskich i zagranicznych (w tym polskich). Ostatnio wykonał „Le monde des ȋles. Peintures et poésie” („Świat wysp: malarstwo i poezja”). Spotkanie tłumaczone – wstęp wolny.

Z kolei o godz. 18 w Centrum Polsko-Francuskim (ul. Dąbrowszczaków 39, I p.) rozpocznie się seans dwóch filmów Jeana Epsteina: „La Glace à trois faces” (1927, 38 minut) oraz „La Chute de la Maison Usher” (1928, 61 min.). Jean Epstein (1897-1953), urodzony w Warszawie (matka Polka, ojciec francuski Żyd), kształcony na lekarza we Francji, został jednym z najbardziej znanych klasyków kina niemego i dźwiękowego przedwojennej Francji. Reżyser filmowy, krytyk filmowy i literacki, teoretyk filmu. Debiutował w 1922 roku. Wstęp wolny.