Artykuły z kategorii

Fragment jednej z prac - rozmazana twarz kobiecaFrantišek Kowolowski i Jiří Kuděla pochodzą z Czech, gdzie są wykładowcami sztuki na uniwersytecie w Ostrawie.

 

 

6 maja o godz. 17 będą w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” na wernisażu swoich prac.

 

 

- Przez kilka lat odkrywałem zakorzenione schematy portretu za pomocą różnie formułowanego podejścia, praca ta przeplatała się w kilku wzajemnych cyklach – mówi Jiří Kuděla. - Chodziło o konkretne portrety, celowo pozbawione cech fizjonomicznych i psychofizycznych. W monotypiach i obrazach byłem o wiele bardziej zainteresowany badaniami i formalnymi zdolnościami tradycyjnych motywów.

 

Z szerokiej gamy technicznych procedur i formalnych metod artysta przeważnie próbował transformować tradycyjnie malowany lub fotografowany portret.

 

Natomiast František Kowolowski oscyluje między niestabilnymi formami. Połączenie fizyczności, przestrzeni, czasu i zmienności tych elementów jest również widoczne w dużych płótnach artysty. Performer często pracuje z napięciem. Jego celem jest doprowadzenie odwiedzających do podważenia tradycyjnego sposobu myślenia o zasadach gry, nie tylko w sztuce, ale w każdym systemie.

 

Wernisaż wystawy odbędzie się 6 maja o godz. 17.00 w holu CSE "Światowid" Elblągu.

 

Prace obu artystów na wystawie pt. „Terytoria” będzie można oglądać do 15 czerwca na I i II piętrze holu.