Artykuły z kategorii

krasicki ksiazkaSpotkanie z ponadczasowymi bajkami i satyrami Ignacego Krasickiego odbędzie się 29 lipca na zamku w Lidzbarku Warmińskim. Początek o godz. 14.

Na gości czekały będą wyjątkowe niespodzianki, m.in. spektakl słowno-muzyczny ,,Działo się w Heilsbergu - Krasicki przyjmuje gości”, prezentacja rękopisu bajek Ignacego Krasickiego oraz wernisaż prac Roberta Listwana, które wcześniej można było zobaczyć w pięknie ilustrowanym ,,Setniku bajek Ignacego Krasickiego”, wydanym z inicjatywy samorządu województwa warmińsko-mazurskiego (na zdjęciu).
 
Gościem specjalnym będzie Kacper Krasicki, potomek Antoniego Krasickiego (brata biskupa).Coś dla siebie znajdą także najmłodsi - zaplanowane są m.in. poszukiwania zaginionej książki i lekcje rysunku z Robertem Listwanem. Uczestnicy lekcji otrzymają pamiątkowy certyfikat udziału w „Lekcji rysunku”, a autor najciekawszej pracy, która powstanie podczas warsztatu, weźmie udział w dwugodzinnej konsultacji w atelier artysty. Wszyscy wezmą też udział w losowaniu upominku – niespodzianki, którą szykuje Robert Listwan.   Imprezę zwieńczy pokaz filmu o Sherlocku Holmesie.

Głównym organizatorem imprezy jest samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.

Świętowanie imienin Ignacego Krasickiego nieprzypadkowo odbywa się w Lidzbarku Warmińskim. Przed laty monumentalny zamek, nazywany przez wiele osób ,,Wawelem Północy”, był rezydencją biskupów warmińskich,  ważnym ośrodkiem kulturalnym i naukowym, którego wpływy sięgały także poza granice Warmii. Przez 28 lat, od 1767 do 1795 roku, na XIV-wiecznym zamku rezydował biskup Ignacy Krasicki, znany autor bajek, satyr i powieści.