Praca Tymka Borowskiego Przewrotny tytuł wystawy prac Tymka Borowskiego to parafraza wypowiedzi Żelaznej Damy - Margaret Thatcher.

 

 

Wernisaż rozpocznie się w czwartek (26 marca) o godz. 18 w olsztyńskiej galerii BWA

 

 

Tymek Borowski (ur. w 1984 roku w Warszawie) studiował malarstwo na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Leona Tarasewicza. Jeszcze jako student pokazywał swoje prace na indywidualnych i zbiorowych wystawach. Nominowany do konkursu Spojrzenia 2013, zdobył nagrodę publiczności. Początkowo zajmował się głównie malarstwem i stopniowo rozszerzał paletę używanych mediów. Obecnie tworzy filmy, malarstwo cyfrowe, infografiki, prace do internetu oraz pisze teksty.

 

Zajmuje się „teorią i praktyką rzeczywistości” - poszukiwaniem praktycznych zasad rządzących rzeczywistością. Zajmuje się też samą naturą sztuki: mówi nie tylko o tym, jak być artystą, czym jest sztuka, ale też jak się ją robi, jak wartościuje i jak samo dzieło funkcjonuje w świecie. Demaskuje reguły gry funkcjonujące w obiegu sztuki, przekłuwa nadęty balonik światka sztuki. Posiłkuje się przy tym materiałami przypominającymi pomoce naukowe: prostymi diagramami, infografikami, planszami z czytelnymi hasłami. Potrafi zaskoczyć widza wykresami tworzonymi markerem na ścianie galerii, internetowymi memami czy krótkimi filmikami animowanymi. Wszystko po to, by „sztukę wytłumaczyć prościej, niż to możliwe, z dala od rozmytych, wewnętrznie sprzecznych definicji”.

 

Jego edukacyjne prace mają zabawną, sympatyczno-komiczną formę, ale przesłanie jest poważne, być może nawet kontrowersyjne dla ludzi mocno utożsamiających się z własnym obrazem siebie lub z wyrobioną opinią o sztuce i artystach.

 

Olsztyńską ekspozycję wzbogaci o najnowsze projekty, w tym komiks o użyteczności sztuki inspirowany książką Stephena Wrighta. Poza pracami krytycznymi zaprezentuje też „przykłady pozytywne” - opatrzone komentarzem prace pokazujące, jak sztuka może funkcjonować w codziennym życiu, wywierając pozytywny, praktyczny wpływ na swoich użytkowników.

 

Tytuł wystawy „There is no such thing as art”/„Nie ma czegoś takiego jak sztuka” artysta zaczerpnął z jednej ze swoich prac, w której trawestuje wypowiedź Margaret Thatcher „There is no such thing as society”/„Nie ma czegoś takiego jak społeczeństwo”.

 

Praca Tymka BorkowskiegoPraca Tymka BorkowskiegoPraca Tymka BorkowskiegoPraca Tymka Borkowskiego