Artykuły z kategorii

Michał MarcolSolistą koncertu symfonicznego zaplanowanego na 27 marca 2015 roku będzie Michał Marcol, koncertmistrz Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie.

 

W jego wykonaniu z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego usłyszymy Koncert skrzypcowy d-moll op.47 Jana Sibeliusa (1865-1957).

 

Koncert Sibeliusa szybko po swoim powstaniu w 1903 roku stał się jednym z najpopularniejszych dzieł kompozytora. Przyczyniła się do tego napisana z wyjątkowym znawstwem instrumentu partia solowa koncertu (Sibelius był doskonałym skrzypkiem), której przez cały koncert towarzyszy akompaniament będący wspaniałym tłem dla partii skrzypiec. Zdaniem wielu Koncert skrzypcowy d-moll op. 47 potrafi zaczarować wyobraźnię słuchaczy.

 

Ponadto w koncercie zostanie zaprezentowana w wykonaniu filharmoników warmińsko-mazurskich pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego 40. Symfonia g-moll KV 550 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Podczas pracy nad tą Symfonią kompozytor pisał do żony: „gdyby ludzie mogli zajrzeć do wnętrza mojego serca, zawstydziliby mnie. Czuję, że wszystko wokół mnie jest zimne jak lód”. I to zapewne było jedną z przyczyn, iż jego symfonia w minorowej tonacji posiada swój szczególny melancholijny nastrój.

 

Solista piątkowego koncertu Michał Marcol w 2012 roku z oceną celującą ukończył studia w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Swoje umiejętności wiolinistyczne doskonalił na kursach mistrzowskiej interpretacji w kraju i zagranicą. Artysta uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych konkursach skrzypcowych m.in. VII Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie, IV Międzynarodowym Konkursie im. Tadeusza Wrońskiego na Skrzypce Solo w Warszawie, VIII Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu, III Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (2009). W październiku 2011 r. – w wyniku kwalifikacji przeprowadzonych przez Maxima Vengerova – Michał Marcol wziął udział w XIV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Obecnie jest studentem studiów doktoranckich w Akademii Muzycznej w Katowicach.

 

Koncert jest objęty programem Instytutu Muzyki i Tańca „filharmonia/ostrożnie wciąga” realizowanym w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie.

 

Początek piątkowego koncertu o godz. 19. Bilety w cenie: bilet normalny 40 zł, bilet ulgowy 30 zł, bilet na kartę melomana 20 zł, bilet w ramach karty dużej rodziny: rodzice 22 zł, dzieci 11 zł. 


Koncert symfoniczny:
Piotr Sułkowski – dyrygent
Michał Marcol – skrzypce
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Program:
Wolfgang Amadeusz Mozart – 40. Symfonia g- moll KV 550
Molto allegro
Andante
Menuetto
Allegro assai

Jean Sibelius – Koncert skrzypcowy d-moll op. 47
Allegro moderato
Adagio di molto
Allegro ma non tanto

 

Afisz koncertu