Artykuły z kategorii

Twarz kobiety - kadr z filmu, który będzie można zobaczyć w środęOlsztyńscy widzowie będą mieli okazję zobaczyć nagradzane w kraju i zagranicą produkcje krótkometrażowe.

 

 

W środę o godz. 18 w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych (ul. Parkowa 1) pokaz pierwszej części projektu „Movies from the Heart of Poland” już w środę w Olsztynie.

 

 

Projekcja jest przygotowana przez twórców festiwalu filmowego Tofifest. Pokaz obejmuje krótkometrażowe fabuły, dokumenty i teledyski, zrealizowane w ostatniej dekadzie i nagradzane w kraju oraz poza granicami. Wśród nich znajdziemy nagrodzony na ponad 30 festiwalach (w tym amerykański Slamdance i polska Gdynia) film „Emilka płacze” Rafała Kapelińskiego, czy „Koniec wojny” Tomasza Szafrańskiego, w którym pierwszą rolę filmową zagrał znany z polskiej telewizji niemiecki showman Steffen Moller. Warto dodać, że Szafrański zasłynął później reżyserią seriali „Nowa” i „Naznaczony”. Pokazany zostanie też pierwszy polski krótki metraż nagrodzony BAFTA Scotland „Tajemnica spowiedzi” - niezależna produkcja nakręcona w podbydgoskim Szubinie przez studentkę Agatę Jagodzińską. Będzie też krótka etiuda o losie Żołnierzy Wyklętych „Reszta jest milczeniem” Pawła Hejbudzkiego.

 

Przegląd przygotował zespół odbywającego się w Toruniu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest, którego 13. edycja odbędzie się w październiku. Jest selekcją polskich produkcji, które zaistniały w ciągu 12 lat istnienia Tofifest.