Artykuły z kategorii

Fragment plakatu Dni Frankofonii i KulturyFRancuskiejWystawa o modzie, koncert pieśni francuskich, wykłady o literaturze, warsztaty kulinarne – to tylko niektóre atrakcje XIX Dni Frankofonii i Kultury Francuskiej.

 

 

Festiwal rozpoczyna się we wtorek (17 marca) i potrwa 29 marca.

 

 

To okazja by poznać kulturę Francji, a także krajów które przez lata znajdowały się pod jej wpływem. Stąd w programie prelekcje i pokaz multimedialny o Belgii czy projekcja filmów produkcji Senegalskiej i Tunezyjskiej.

 

Nie zabaknie też mody, czyli dziedziny z której słynie Francja. Imprezę we wtorek o godz. 18 rozpocznie wernisaż Mode à Paris. To autorska wystawa Piotra Szaradowskiego, znawcy historii mody, pracownika Muzeum Narodowego w Poznaniu. Ukazuje ona najważniejsze postacie tworzące modę w Paryżu w XX wieku oraz miejsca z nią związane. Za pomocą ilustracji, dokumentów, zdjęć pokazuje funkcjonowanie paryskich domów mody. Istotnym celem wystawy jest także zapoznanie publiczności z charakterystycznym słownictwem haute couture (np. couturier, tailleur, mannequin). Połączenie historii paryskiej mody z nauką języka czyni tę niedużą, ale atrakcyjną wystawę wartą poznania.

 

 

PROGRAM XIX DNI FRANCJI I PAŃSTW FRANKOFOŃSKICH - pdf